Close

Hamilelik yorgunluğunu geçirecek 3 öneri

Hamilelik döneminde yorgunluk-halsizlik oldukça sık görülmektedir. Bu dönemde yorgunluğun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de hormonların değişiminden olabileceği düşünülmektedir. Öncelikle hamilelik döneminde kendinizi yorgun hissetmeniz gayet normal olmakla birlikte bununla başa çıkmanın yolları da vardır.

HAMİLELİK SÜRECİNDE YORGUNLUK NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER?

Yorgunluk hissi hamilelik döneminde ilk 3 ayda fazlasıyla görülür, bunun ile birlikte mide bulantısı ve baş dönmeleri de başlar. Sonraki aylarda vücut hormonları ilk aylara göre dengelendiği için daha rahat geçmektedir. Doğum süreci yaklaştıkça yorgunluk hissi ve uykusuzluk tekrardan ortaya çıkabilir. Tabii her hamilelik süreci aynı olmadığı gibi vücudun verdiği tepkilerde değişiklik göstermektedir. Peki yorgunluk ve halsizlikten kurtulmanın yolları nelerdir, nasıl daha iyi ve enerjik olabiliriz; bunlara bakalım.

HAMİLELİKTE YORGUNLUK HİSSİNİ AZALTMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Sıvı tüketimi
Hamilelik sürecinde normale nazaran daha fazla sıvı tüketilmelidir. Vücudun sıvıya fazlasıyla ihtiyacı olan bu dönemde gereken miktardan az sıvı tüketimi bitkinleşmeye sebep olmaktadır. Su kan basıncının hızlanmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bunun için günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Doğru beslenme
Hamilelik sürecinde kalorisi yüksek olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Kalorisi yüksek olan yiyecekler size enerji sağlayacaktır. Gebelik sürecinde kuruyemiş, kurutulmuş meyveler gibi kalorisi yüksek ve enerji verici yiyecekler tüketilmelidir. Şekerli yiyeceklerin tüketiminin azaltılması, abur cuburun sınırlandırılması gerekmektedir. Daha sağlıklı beslenilir ise enerji artacaktır.

Doğru dinlenme
Hamilelik sürecinde uykunun iyi alınması gerekmektedir, bu sayede daha zinde hissedilebilir. Günde mutlaka 8 saat uyunması gerekir, erken yatıp erken kalmaya bünyenin alıştırılması günlük hayatınızı daha enerjik geçirmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra spor yapmak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

scroll to top