Close

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri

Huzursuz bacak sendromu (HBS), genellikle rahatsız edici bir his yüzünden bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemeyen bir dürtüye neden olan bir durumdur. Genellikle otururken veya uzanırken akşam veya gece saatlerinde olur. Bu sendrom, genellikle yaşlandıkça daha da kötüleşebilir.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nedir?

Dinlendikten sonra başlayan ağrılar: Ağrı ​​tipik olarak, bir arabada, uçakta veya sinemada olduğu gibi uzun bir süre uzanıp yattığınız zaman başlar.

Hareket ile ağrılarda azalma: HBS/ WED’in hissi, germe, bacaklarınızı sallama, pacing veya yürüme gibi hareketlerle azalır.

Akşam belirtilerin kötüleşmesi: Semptomlar çoğunlukla geceleri ortaya çıkar.

Gece bacak seğirmesi. HBS/ WED uyku sırasında periyodik uzuv hareketi denilen, daha sık görülen başka bir rahatsızlıkla ilişkili olabilir, bu da uyurken bacaklarınızın muhtemelen gece boyunca eğilmesine ve tekmelemesine neden olur.

İnsanlar tipik olarak HBS / WED semptomlarını bacaklarında veya ayaklarında anormal, hoş olmayan duygular olarak tanımlarlar. Genellikle vücudun her iki tarafında olurlar. Daha az yaygın olarak, kolları etkiler.

Genellikle uzuvda meydana gelen duyumlar şöyle tanımlanır:

  • Uyuşma
  • Çekilme
  • Karıncalanma
  • Zonklama
  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Elektrik

Bazen duyumları açıklamak zordur. Etkilenen insanlar genellikle bu durumu kas krampı veya uyuşukluk olarak tanımlamaz. Bununla birlikte, sürekli olarak bacaklarını hareket ettirme arzusunu tarif ederler.

Semptomların şiddette dalgalanması yaygındır. Bazen, semptomlar zaman periyodları için kaybolur, sonra geri gelir.

İlaç tedavisi olarak neler kullanılır?

Bacaklarınızdaki huzursuzluğu azaltmak için çoğu diğer hastalıkları tedavi etmek için geliştirilmiş birçok reçeteli ilaç mevcuttur. Örnek olarak:

Beyindeki dopamini artıran ilaçlar: Bu ilaçlar beyninizdeki kimyasal haberci dopamin düzeylerini etkiler. Ropinirol(Requip), rotigotin (Neupro) ve pramipeksol (Mirapex), orta ila şiddetli HBS / WED tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır.

Bu ilaçların kısa süreli yan etkileri genellikle hafiftir ve bulantı, baş dönmesi ve yorgunluğu içerir. Bununla birlikte, aynı zamanda zorlayıcı kumar oynama ve gündüz uyku hali gibi dürtü kontrol bozukluklarına da neden olabilirler.

Kalsiyum kanallarını etkileyen ilaçlar: Gabapentin(Neurontin) ve pregabalin (Lyrica) gibi bazı ilaçlar HBS / WED’libazı kişiler için çalışır.

Opioidler: Narkotik ilaçlar hafif ve şiddetli semptomları hafifletebilir,ancak yüksek dozlarda kullanıldıklarında bağımlılık yapabilirler. Bazı örnekler kodein, oksikodon (OxyContin,Roxicodone), kombine oksikodon ve asetaminofen (Percocet, Roxicet) ve birleşik hidrokodon ve asetaminofen (Norco, Vicodin) içerir.

Kas gevşeticileri ve uyku ilaçları. Benzodiazepinler olarak bilinen bu ilaçlar gece daha iyi uyumanıza yardımcı olurlar, ancak bacak hislerini ortadan kaldırmazlar ve gündüz uyuşukluğa neden olabilirler. HBS / WED için yaygın olarak kullanılan bir sedatif klonazepamdır(Klonopin). Bu ilaçlar genellikle sadece başka bir tedavi sağlanmadığı takdirde kullanılır.

Uyarı:Bu ilaçların hiçbiri doktor önerisi ve reçetesi olmadan kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top