Close

Yeni doğan bebeklere ne zaman su verilir?

Su canlıda hücrelerin düzgün işlemesini sağlar ve yeterli miktarda su içmek cilt sağlığına iyi gelir. Yetişkin bir erkeğin vücudunun yüzde 60’ı su iken bu oran kadın vücudunda yüzde 50’lerdedir. Yeni doğmuş bir bebek vücudu ise yaklaşık yüzde 70 oranında suya sahiptir. Yeni doğan bir bebeğe sade yahut şekerli su verilmemelidir. Bebek, su ihtiyacını anne sütünden karşılayacaktır.

BİR BEBEĞİN GÜNDE NE KADAR SUYA İHTİYACI VARDIR?

Bebeğin yeterli derecede su ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığına idrar takibi ile bakılabilir. Bebeğin günde 4-6 kez bez ıslatması, 2 yaşından sonra ise günde 4-5 defa idrara çıkması yeterli su aldığını gösterir. Bebeklerin ihtiyaç duyduğu su miktarı yaşına göre değişecektir, bebeklerin ağırlığı ile orantılı 100-150 ml arasında su alması gereklidir.

BEBEĞİN SUSUZ KALDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Eğer bebeğiniz sık ve sulu bir şekilde dışkılar ise, ateşli bir hastalık durumunda aşırı terleme ile su atımı gerçekleşirse, idrar rengi normal renginden koyuya doğru giderse, daha az bez değiştirilirse ve kabızlık durumu ortaya çıkarsa bebek yeterince su almıyor demektir.

BEBEKLER NE ZAMAN SU İÇMEYE BAŞLARLAR?

Yenidoğan bir bebek ilk 6 ay anne sütünden bu ihtiyacı karşılar, anne sütünden sonra almış oldukları ek gıdalarda içerisinde su bulunur fakat altı ay sonrasında günde çeyrek çay bardağı su verilebilir. İlk 3 ay içinde bebeklere kesinlikle su verilmemelidir. Su verilmesi, küçük olan midelerini dolduracak ve midede anne sütüne yer kalamayacaktır. Buna ek olarak, fazla su vücudun dengesini bozacak ve beyin, kalp gibi organların işleyişine zarar verecektir.

İlk 3 ay sonrasında ise anne sütüyle devam eden bebeklerde aslında su verilmesine ihtiyaç yoktur. Fakat sıcak havalarda doktora danışılmalı ve doktor tavsiyesinde bir miktar su verilebilir. Bebekler 6 ay sonrasında ise artık objelerle ilgilenmeye başlar, tutmayı öğrenir ve küçük olan bir bardak ile yine doktor tavsiyesiyle bir miktar su verilebilir.

BEBEĞE VERİLEN SUYA DİKKAT EDİLMELİ MİDİR? SU NASIL OLMALIDIR?

Suyun temiz olması çok önemlidir. İçinde bulundurduğu elektrolit kütleside önem arz eder. Bebeklere özel üretilen düşük miktarda mineral içeren sulardan verilmelidir. İlk 6 boyunca gelişmeyen böbrekler dolayısıyla mama hazırlarken ve 6 Aydan sonrası için düşük sodyum içeren sular kullanılmalıdır. Su kokuya ve tada sahip olmamalıdır. Su güneşte beklemiş olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top