Close

Hamilelikte ağrıların ve alerjilerin tedavileri

Hamilelik ağrıları ve alerjilerinin tedaviler

Hamilelik başından sonuna kadar hem zorlu hem de olağanüstü bir deneyimdir. Bazen anne adayı gebelikle ilgili ağrılar çekebilmekte ya da alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilmektedir. Böyle durumlarda tedavi yöntemleri nelerdir hep birlikte bakalım.

Hamilelik ağrıları ve tedavileri

Düşük ağrıları

Hamileliğin ilk döneminde olmakla beraber kanamalı olabilirler. İstirahatle de geçmeyen bu ağrılar yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır. Çünkü yüksek ihtimalle düşük yaşanıyordur.

Dış gebelik ağrıları

Şiddetli ağrılar, tansiyon düşüklüğü ve kanama ile seyreder. Acilen doktora gidilmeli ve cerrahi müdahale de bulunmalıdır.

Fizyolojik ağrılar

Hamileliğe bağlı olarak karın içi organlarının yer değiştirmesi ve rahim ağzında görülebilen hafif seyreden ağrılardır. Çoğu zaman tedavi gerektirmez ancak doktora başvurmakta fayda vardır.

İskelet siteminin değişimine bağlı görülen ağrılar

Bebeğin gelişimi ile özellikle kalça kemikleri, bel, boyun ve sırtta görülen ağrılardır. Magnezyum takviyesi ve sert yatakta yatmak gibi yollarla hafifletilebilirler.

Yalancı doğum ağrıları

Doğuma yakın evrelerde beş altı saatte bir görülen ve 5 10 saniye süren ağrılardır. Rahmin doğuma hazırlandığının belirtisidir ve tedavi gerekmez.

Erken doğum ağrıları

Doğuma yakın ancak erken karşılaşılan doğum sancılarıdır. Patolojik bir durumdur ve doğumun erken olmaması için ilaç tedavisi uygulanır.

Plasentanın erken ayrılması ile oluşan ağrılar

Gebelikte karşılaşılan en şiddetli ve en ciddi ağrılardır. Karın tahta kadar serttir, ilaçlar ve istirahat ağrıları gidermez. Çoğunlukla anne ve bebeğin ölümüne neden olmaktadır. Acil operasyon ve kan transfüzyonu ile anne kurtarılır.

Pre-eklampsi ve eklampsi ağrıları

Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu ağrılara ek olarak annenin el ve ayakları şişer, tansiyonu yükselir, bulanık görür ve baş ağrıları çeker. Acilen tansiyon düşürülmeli bebek doğurtulmalı ya da alınmalıdır.

Hamilelik alerjilerinin tedavileri

Anne adayının bu dönemde alerjik reaksiyonlar geçirmesi çok da anormal değildir. Normal alerji tedavileri gibi tedavi edilebilmektedir. İlaçların dozları ve kullanım şekli farklılık gösterebilir. Ancak her durumda mutlaka doktora başvurulmalı, danışılmadan bir şey yapılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top