Close

Hamilelik sivilceleri neden olur ve nasıl geçer?

Hamilelik sivilceleri nasıl geçer?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en çok dert yandıkları konulardan biri de hamilelik sivilceleridir. Pek çok farklı nedenden kaynaklanabilen bu sivilceleri evde doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Hamilelik sivilceleri, anne adaylarının en çok muzdarip oldukları sıkıntılardan biridir. Farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen bu sivilceler, evde uygulanacak doğal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Hamilelikte sivilce neden olur?

Vücutta hamilelik sürecinde meydana gelen hormonal dalgalanmalar, hamilelikte ortaya çıkan sivilce sorununun baş sorumlularından biridir. Cildin altında bulunan yağ bezeleri tarafından hamilelik sürecinde yoğun şekilde üretilen sebum yağı, bu süreçte sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Ölü deri hücreleri ile bir araya gelen ve cilt gözeneklerini tıkayan sebum yağı; bakterilerin hızla çoğalmasına ve enfeksiyona neden olmasına yol açarak sivilceler için uygun bir ortam yaratmaktadır.

Hamilelikte sivilce sorununa ne iyi gelmektedir?

Doğru cilt bakımı uygulanmalı

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sivilce ve akne problemini tedavi etmenin en etkili yollarından biri, anne adayının doğru cilt bakımını uygulamasıdır. Anne adayları, sabah ve akşam birer defa ve günde en az iki defa olmak üzere yüzlerini yumuşak bir temizleyici ile yıkayarak ciltte yağ ve kir birikiminin önüne geçmelidirler.

Sıcak kompresten faydalanılmalı

Hamilelikte sivilce probleminden son derece hızlı bir şekilde kurtulabilmek için başvurulabilecek yöntemlerden biri de sıcak komprestir. Bakterileri yok etmeye ve hem gözeneklerde hem de saç köklerinde ortaya çıkması muhtemel tıkanıklığı açmaya yardımcı olan sıcak kompres, böylelikle gebelikte sivilce problemini iyileştirme sürecini hızlandırmakta ve ağrıyı da azaltmaktadır.

Zerdeçala mutlaka başvurulmalı

Doğal bir antiseptik olma özelliği taşıyan zerdeçal, sivilcelere neden olan bakterileri öldürme konusunda son derece etkili olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca güçlendirdiği cildin hoş da görünmesini sağlayan bu özel mucizeden her anne adayının yararlanması gerekmektedir.

Beyaz diş macunu etkili bir yöntem

Gebelikte oluşan sivilcelerin tedavisi için etkili bir yöntem olan beyaz diş macunu, antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce oluşumuna neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Sivilceleri hızlı bir şekilde kuruttuğu bilinen beyaz diş macununun kullanımına, sivilce kuruyana kadar devam edilebilmektedir.

Hindistan cevizi yağı da diğer bir alternatif

Antibakteriyel ve iltihap engelleyici özelliklere sahip olan hindistan cevizi yağı, hamilelik sürecinde yaşanan sivilce probleminden kurtulma konusunda etkin rol oynamaktadır. Cildin nem kazanmasına ve beslenmesine de yardımcı olan bu yağ, günde birkaç defa kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top