Close

Hamilelikte ishal neden olur?

Hamilelikte ishale ne iyi gelir?

Çoğu annenin hamilelik süreci şikâyetçi olduğu kabızlık sorununu yanı sıra bazı anneler bu süreçte ishal problemi ile karşı karşıya kalırlar. Kronik bir rahatsızlık olmamasına rağmen oldukça can sıkıcı olabilen ishal, pek çok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok rahatsızlık duydukları sorunların başında kabızlık gelirken, kimi anneler ise bu süreçte ishal problemine maruz kalmaktadır. Bu sorunun altında pek çok farklı neden yatabilmektedir.

Hamilelikte ishalin nedenleri nelerdir?

Günde en az üç defa tuvalete çıkmak ve dışkının sulu olması durumu ishal olarak adlandırılır. Bunun nedenleri arasında; stres, hamilelik sürecinde alınan vitaminler, mide üşütmesi, hormonlarında ve beslenme düzeninde meydana gelen değişimler, bağırsak parazitleri ve bakteriler yer almaktadır.

Gıda zehirlenmeleri ishalin başlıca nedeni

Kısa süreli bağırsak kramplarına neden olan gıda zehirlenmeleri, hamilelikte ishale yol açan başlıca etkenlerdir. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra mayonez ile yumurta gibi besinler, vücutta bakteri üretimini arttırarak gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında daha sık görülen bu rahatsızlık, vücudun ishale neden olan zararlı maddeyi dışarı atması ile birlikte sona erer.

İnatçı ishallerin nedeni bakteriler ve enfeksiyonlar

Uzun süren ve bir türlü geçmek bilmeyen kanlı ishallerin nedenleri arasında ise botilismus, kolera, dizanteri, tifo ve listeriosis gibi enfeksiyonlar yer almaktadır.

Hamilelikte ishal nasıl geçer?

Bol bol su içilmeli

İshal sürecinde meydana gelen dehisrasyonunu önüne geçebilmek için bolca su içilmelidir. Vücudun kaybettiği sıvıyı telafi edebilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşıyan suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ve çorbalar da ishale iyi gelmektedir.

Meyve ve sebzeler iyi yıkanmalı

Satın alınan meyve ve sebzelerin çok iyi yıkandığından emin olunmalıdır. Yeşillik gibi gıdaları sadece sudan geçirmek yerine suyun içerisinde bir süre bekletmek gerekmektedir.

Beslenme programı gözden geçirilmeli

Başta kuruyemiş gibi bağırsakları uyaran yiyeceklerin yanı sıra yüksek lifli gıdaların da azaltıldığı yeni bir beslenme programı hazırlamak ishali önleme konusunda etkili olmaktadır.

Pastörize olmayan ürünlerden uzak durulmalı

Hamilelikte sürecinde ishale neden olmaması için pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top