Close

Gebelikte enfeksiyonlardan korunma yolları

gebeligi-etkileyebilecek-enfeksiyonlar

Bebek üzerinde doğrudan etkisi bulunmayan enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar bakteriler, virüsler ve mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu rahatsızlıklardan bazıları bebeğe etkisi olmayan ve antibiyotik kullanımıyla etkisi geçecek hastalıklardandır. Şiddetli bir şekilde veya anormali bir durum yaşanmadığı sürece bebeği etkilemezler. Bunlardan bazıları idrar yolu enfeksiyonları, grip, nezle, solunum yolu enfeksiyonları, ishaldir. Bu rahatsızlıklar yaşandığında doktorunuza bildirmeniz ve onun önerilerine göre ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Bebek üzerinde etkisi bulunan enfeksiyonlar

Hamile olunmadığı sürece hafif atlatılabilen bazı enfeksiyonlar hamilelik sürecinde kabusunuz olabilir. Bu tür enfeksiyonların belirtileri görülmüşse derhal doktorunuza bildirin ve tedavisine başlayın. Bu noktada tedavi sürecine başlama hızı oldukça mühimdir. Kızamıkçık, toxoplazma, CMV enfeksiyonları hamilelik sürecinde fetüsü ciddi bir şekilde etkileyebilir. Fetüste doğum anomalisi görülebilir. Hepatit B enfeksiyonu ise hem anne adayı hem de bebek için ciddi sonuçlar doğurabilecek rahatsızlıklardandır.

Enfeksiyon belirtileri

Hamilelikte enfeksiyon çeşitleri yüksek ateş, halsizlik, ishal ve başka belirtilerle ortaya çıkabilir. Fakat bazı çeşitler hamilelik öncesi veya sonrası herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu tür enfeksiyonların taramaları yapılır ve yapılan testlerde tesadüfen ortaya çıkabilir.

Enfeksiyondan korunma yolları

Hamilelikte enfeksiyonlara karşı tedbir almak önemlidir. Bu tedbirler çok küçük ayrıntılar gibi gözükse de sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli noktalardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Sık sık ellerinizi yıkayın.
  • Hijyeninize özen gösterin.
  • Başka insanların dokunduğu, temas ettiği yiyeceklere, eşyalara mümkün olduğunca dokunmamaya ve uzak durmaya çalışın.
  • Seksüel geçişli hastalıklara karşı önlem alın. Gerekirse partnerinize karşı bile ilişkiye girerken kondom kullanın.
  • Enfeksiyon riski açısından bazı seyahatlerden uzak durun. Özellikle yurt dışı seyehatlerinden bu noktada uzak durun. Bilmediğiniz, yeni keşfedeceğiniz yolculukları erteleyin.
  • Ailenizde hasta insanlara, çocuklara karşı dikkatli şekilde yaklaşın. Doktorunuzla görüşün ve gerekli izolasyonu sağlamaya çalışın.
  • İyi pişmemiş et tüketmemeye özen gösterin.
  • Gebeliğiniz kış aylarına denk gelmişse grip aşısı olmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top