Close

Bebeklerin gece emzik kullanımı

bebek-ne-zaman-emzik-kullanmaya-baslamali-eniyikadin

Bebeklerin gece emzik kullanıp kullanmaması genelde annelerin merak konusu oluyor. Emzik kullanımının faydaları olduğu kadar dikkat edilmesi gereken noktaları da vardır. Bebeğin sağlığı için bilinçli kullanılması gerekir. Bebekleri için doğru şeyi yapmak isteyen anneler sorularının cevabını burada bulacaklar.

Bebekler emme içgüdüsüyle birlikte doğarlar. Bu içgüdü bebeklerin beslenmelerini sağlar. Aynı zamanda emme içgüdüsünün bir şekilde tatmin olması bebeğin hoşuna gider. Bu yüzden bebeklerde emzik kullanımı bağımlılığa sebep olabilir. Bu da genelde iyi bir şey değildir.

Doktorlar yalancı emzik kullanımını sadece geceleri öneriyorlar. Bebeğinize sadece geceleri emzik vermeniz doğru olacaktır. Bebeğinizi emzikten ayırmayı bir yaşlarında gerçekleştirebilirsiniz. Bebeğiniz yaşına girdiğinde emzik kullanımını bırakmazsa çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden bilinçli ve doktor kontrolünde kullanırsanız bebeğiniz için en doğrusunu yaparsınız.

Gece emzik kullanımı

Bebeklerin gece uykularında emzik kullanması ani bebek ölümünü engelliyor. Ani bebek ölümü olarak bildiğimiz şey bebeğin uykusunda dilinin geriye kaçmasıdır. Bebeğiniz emzik emerken emziğin dili desteklemesiyle dilin geri kaçma ihtimali ortadan kalkıyor. Zaten araştırmalar sonucu emzik emen bebeklerin genel olarak yüz üstü yattığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bebeğiniz uykusunda emzik emmeye alışmış ise emzik ağzından düştüğü zaman uyanacaktır. Bütün bunların sonucunda ani bebek ölümünün gerçekleşme olasılığı çok azalmaktadır.

Ani bebek ölümü riski bir yaşından sonra çok azaldığından dolayı bebeğinizin emzik kullanması gerekmemektedir. Emzik kullanımı bir yaşından sonra devam ederse çene ve diş gelişiminde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarır.

Emziğin çene ve diş gelişiminde etkisi

Uzun süre emzik emen çocukların çene ve diş yapısında bozukluklar ortaya çıkıyor. Bebekler emzik emdiği sırada ağızlarının içinde negatif basınç ortaya çıkmaktadır. Bu negatif basınçtan dolayı yanaklar çene kemiklerini içe doğru iter. Bu da çene darlığına neden olur.

Aynı zamanda bebeğin emziği emme sırasında emzik üst çenede bulunan damağa baskı uygular. Damağın üst kısmında yükselme ve derinleşme meydana gelir. Bu şekil bozukluğu da çıkmaya başlayan dişlerin çıkma yönünü etkiler ve dişlerin dizim şeklinde bozukluklar, çarpıklıklar meydana gelir. Sonuç olarak da çocuğunuz dar çeneye ve çarpık dişlere sahip olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top