Close

Hamilelikte kafein tüketimi

hamilelerde-kafein-kullanmanin-zararlari

Kafein, günlük hayatımızda içtiğimiz içeceklerin birçoğunda bulunan bir maddedir. Dünya üzerinde bakıldığında en çok bağımlılık yapan ve tüketilen madde kafeindir. Fazla kafein kullanımı her insanın vücudunda zararlara yol açarken hamilelerde daha büyük sonuçlar doğurmaktadır. Hamilelik dönemlerinde kafein tüketimi hakkında bilinçlenmek olası durumların önüne geçebilir.

Hamilelik dönemlerinde kafein tüketiminin oluşturabileceği zararlar

 • Hamilelik dönemlerinde fazla kafein kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz etkileyerek bebeğin düşük kilolarda dünyaya gelmesine sebep olur.
 • Fazla kafein tüketiminin ileri boyutlarında bebek düşmelerine yol açtığı belirlenmiştir. Birçok düşük yaşama sebebi kafein kaynaklı olabilmektedir.
 • Gebelik süreci boyunca tüketilen fazla kafein bebeğinizin doğumdan sonra solunum yollarında problemler yaşamasına sebep olur.
 • Bebeğiniz tükettiğiniz fazla kafein sonucu uyku problemi yaşar ve uyumaz. Bebeklerin gelişiminde uykunun önemi büyüktür. Yeteri kadar uyumayan bebeğiniz gelişimini tamamlayamaz.
 • Hamilelik dönemlerinizde tükettiğiniz çay ve kafein içerikli içecekler vücudunuzda demir eksikliği oluşturur.
 • Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde en çok ihtiyaç duyduğu madde sudur. Kafeinli içecekler idrar söktürücü özelliğe sahip oldukları için vücudunuzda ki suyun kaybına neden olmaktadır.
 • Fazla kafein kullanımı sinir ve huysuzluk yapar. Hamilelik dönemlerinin ne kadar hassas dönemler olduğunu biliyoruz. Psikolojik yönden sizi çökertebilir, sinirli ve huysuz bir dönem geçirmenizi sağlayabilir.
 • Kalp ritmini şiddetlendiren kafeinli ürünler hamilelik dönemlerinde göğüste oluşacak sancılara ortam hazırlar.

Hamilelik dönemlerinde kafein tüketimi nasıl bırakılır? 

 • Kafeinli içeceklere düşkünlüğünüz fazlaysa ve bırakmak sizin için zor oluyorsa öncelikle kendinizi buna psikolojik açıdan hazırlamanız gerekir. Kafeinin bebeğinize vereceği zararı düşünerek bu içeceklerden uzaklaşmalısınız. Kafein tüketimini bırakmak bebeğinizin sağlığı için büyük önem taşır.
 • Doktorunuzla konuşmanız sonrasında içebileceğiniz sıcak içecekleri öğrenin. Kola gibi asitli, kafein içeren içecekler yerine yemeklerinizin yanında mevsim meyvelerinden sıkılmış taze meyve sularını tercih edebilirsiniz. Ayran da tercihleriniz arasında yer alabilecek kafeinsiz içeceklerdendir.
 • Kahveye fazla düşkünseniz ve hayatınızdan çıkaramıyorsanız, hamilelik döneminizde kafeinsiz kahve tüketebilir hazırlanışında su yerine süt koyabilirsiniz. Bu sayede hem sevdiğiniz kahveden vazgeçmemiş olursunuz hem de kafein tüketiminden kaçınmış olursunuz.
 • Ayrıca gün içerisinde yapacağınız ufak egzersizler, tempolu yürüyüşler sizleri kahve ve çay tüketiminden kurtaracaktır. Bebeğinizin gelişimi ve doğumunuzun kolay geçmesinde de işe yarayacak olan yürüyüşleri yapmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top