Close

Emzirmenin anneye faydaları

emzirirken-nelere-dikkat-edilmeli

En doğal meditasyon yöntemi

Emzirmenin anne vücudunda gerçekleştirdiği bazı sinirsel iletimler, annede ortaya çıkabilecek doğum sonrası depresyon riskini en aza indiriyor. Aktive olan hormonların anne beyninde stres ve öfke bölgelerinde meydana gelen sinirsel iletimi baskılayarak anneyi yoğun stres ve anksiyeteden koruduğu ifade ediliyor. Bu durum uykuya dalma süresinin kısalmasını da beraberinde getiriyor.

Ciddi hastalıklardan koruyor

Anne sütünün, anneye olan faydaları üzerinde halen çalışmalar yapılmasına rağmen elde edilen faydaları saymakla bitmiyor. Emziren anneyi, başlıca dünya sağlık problemi haline gelen obezite hastalığından koruyor. Yapılan araştırmalara göre kemiklerin absorbe ettiği kalsiyum miktarının artmasıyla osteoporozdan koruyor. Üstelik emzirmenin, anne vücudundaki östrojen seviyesini azaltarak meme kanseri ve yumurtalık kanserinden koruduğunu gösteren bir takım çalışmalar var.

Korunma yöntemi olarak emzirmek

Doğumdan itibaren ilk altı ay, anne vücudunda çok önemli hormonal değişimler meydana gelir. Bunlardan en önemlisi prolaktindir. Prolaktin hormonu anne vücudunda süt üretimiyle görevli olan hormondur. Plasentanın ürettiği bazı hormonlar, doğuma kadar süt üretimini durdururlar, doğumla birlikte plasenta anne vücudundan ayrılarak deyim yerindeyse anne vücudunu prolaktin diyarına çevirir. Kanda yüksek oranda bulunan prolaktin, annenin yumurtlamasından görevli hormonlarını baskılayarak doğumdan sonraki ilk aylarda gebe kalma ihtimalini en aza düşürür.

Kolaylaştırılmış kilo verme olanağı

Anne vücudu, hem doğum sırasında oluşan yaraları onarmak hem de bebeği için yeterli süt üretebilmek için diğer dönemlere nazaran emzirme döneminde çok fazla enerji harcar. Emziren anneler; protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli olarak beslenerek yüksek çaba harcamasına gerek kalmaksızın kolayca istediği kiloya düşebilir. Burada önemli nokta dengeli beslendiğinizden ve yeterli su tükettiğinizden -günde en az 3 litre- emin olmaktır. Doymuş yağlar, 200 miligramdan çok daha fazla tüketilen kafein, atıştırmalık olarak tercih edilen hamur işleri bu amacınıza ulaşmanızın önüne engel koyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top