Close

Doğum sonrası cinsel yaşama yeniden başlamaya yönelik öneriler

dogum-sonrasi-cinsel-yasama-yeniden-baslamaya-yonelik-oneriler

dogum-sonrasi-cinsel-yasama-yeniden-baslamaya-yonelik-oneriler

Cinsel yaşam, eşlerin evliliğinin sağlıklı yürütülmesi için gerekli bir eylemdir. Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra cinsel yaşama ara verilmesi gerekmektedir. Aşağıda doğum sonrası cinsel yaşama ilişkin öneriler verilecek, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler aktarılacaktır.

Doğum sonrası cinsel yaşam nasıl olmalıdır?

Doğum sonrası lohusalığın sonlanmasından sonra cinsel eylem başlayabilir. Bu dönemde annelerde cinsel isteksizlik doğum sonrasındaki 2. ya da 3. aya kadar devam eder. Bu sürede eşler ya cinsel eylemde bulunmazlar ya da cinsel birleşme sıklıklarında seyreklik görülür. Fakat 3. ayın sonunda eşler arasında belirgin bir şekilde cinsel eylemde artış görülür. Bu durum bize annenin rolüne adaptasyonunu tam sağlandığını düşündürür. Sonuç olarak anne rolü için adaptasyon sürecini sağlıklı tamamlar, eşler bu konuda birbirlerine destek olur ve birbirlerini rahatlatırsa cinsel eylem normal seyrinde devam eder.

Doğum sonrası cinsel yaşamda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Doğum sonrası kadında, vajinal kuruluk sonucunda cinsel birleşmede ağrı görülebilir. Bunu önlemek için kayganlaştırıcı jeller veya fitiller kullanılabilir.

Doğum sonrası ilk cinsel birleşmede, yeniden hamile kalma olasılığı çok yüksek olduğu için Aile Sağlığı Merkezlerinden aile planlamasına ilişkin danışmanlık hizmeti alarak yeni oluşabilecek gebeliğin önlenmesi sağlanabilir. Çünkü anne sağlığı ve yeni oluşacak gebeliğin sağlıklı olabilmesi için 2 yıldan önce gebe kalınması sakıncalıdır.

Doğum sonrası cinsel yaşam sürecinde kocanın karısına karşı tutumu nasıl olmalıdır?

6 haftalık yani yaklaşık 40 gün süren lohusalık süresinin sonuna kadar cinsel birleşme yasaktır. Bu sürecin sonunda eşler kendilerini rahat hissediyorsa cinsel eylem gerçekleşebilir. Fakat bu dönemde anne, yorgunluk ve annelik rolüne adaptasyonuyla ilgilenir. Bu nedenle cinsel yaşamında isteksiz olabilir. Eşinin bu dönemde anlayışlı olması ve anneyi rahatlatarak yanında olduğunu hissettirmesi gerekir.

Doğum sonrası gelişebilecek cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

  • Orgazm bozukluğu (Orgazm olamama)
  • Cinsel isteksizlik
  • Vajinismus(Cinsel birleşme sırasında kasılma)
  • Disparonü(Cinsel ilişkide ağrı görülmesi)
  • Cinsel tiksinti bozukluğu
  • Tiroid bozukluğuna bağlı libido azalması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top