Close

Bebeğinizi en doğru şekilde nasıl emzirmelisiniz?

en-dogru-bebek-emzirme-posizyonu

Yeni annelerin içgüdüsel olarak ilk eylemleri bebeğini emzirmek olacaktır. Bu eylem, hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Emzirme, anne ve bebek arasındaki bağı oluşturur ve güçlendirir. Yeni anneler, emzirme hususuna özen göstermelidir. Birçok emzirme pozisyonu vardır ve anne bunları bilerek hareket etmelidir. Fakat en doğru bebek emzirme pozisyonu nedir ve nasıl yapılır?

Emzirmenin önemi

Yeni doğan bebekler, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Daha sonra ek besinlere başlanır. Anne sütü, bebek için çok önemlidir çünkü en başta bebeğin bağışıklık sistemi olmak üzere pek çok açıdan bebeği güçlendirir. Bunun dışında, anne ve bebek arasındaki bağ, emzirme esnasında gelişir. Bu eylem, ikisi arasındaki özel bir andır. Bu süreçte ikisi de birbirini tanır ve yeni şeyler öğrenir. Emzirmenin, anne üzerinde de faydalı etkileri vardır. Örneğin, anne, bu sırada salgılanan hormonlar sayesinde daha hızlı kilo verir ve böylece eski haline dönmesi hızlanır. Emzirme iki tarafında stresini azaltarak yerini mutluluğa bırakır.

Emzirme pozisyonları

Yeni annelerin en dikkat etmesi gereken konulardan biri, bebeği emzirme pozisyonudur. Emzirme süreci, hem bebek hem de anne için çok yenidir. Emzirmenin öneminin farkında olan anne, çeşitli emzirme pozisyonları olduğunu öğrenir ve bebeği ve kendi için en doğru ve rahat olanı bulmaya çalışır. İşte bazı emzirme pozisyonları şunlardır:

1-) Anne, bebeği kucağına alır ve beşik pozisyonunda, bebeğin başı annenin kolunda, göğse dönük bir şekilde emzirir.

2-) Anne, bebeği kucağında bir eliyle tutarken diğer eliyle oturduğu zeminden destek alarak bebeği emzirir.

3-) Anne, bebekle temas edecek şekilde yan olarak yatağa uzanır ve eliyle bebeğin sırtına destek vererek bebeği emzirir.

En doğru emzirme pozisyonu

Her emzirme pozisyonu her anne ve bebek için uygun olmayabilir. İlk emzirme girişiminde, emzirme pozisyonu en doğru şekilde olmayabilir. Fakat bu zaman ile olacaktır. Önemli olan iki taraf için de rahat ve kolay bir pozisyon bulmaktır.  Her hâlükârda, bebeğin başı ve vücudu anne göğsüne dönük ve yakın olmalıdır. Bebek ağzını rahatça açarak göğüsün koyu renkteki kısmını ağzına alabilmeli ve göğüs ucunu tam olarak üst damağına oturtuyor olabilmelidir.

Sonuç olarak, en doğru emzirme pozisyonu anne ve bebeğin rahat ettikleri, güvende hissettikleri ve bebeğin, sağlıklı bir şekilde beslenebildiği pozisyondur. Buna ek olarak, anne, sürekli, sadece bir emzirme pozisyonu uygulamak zorunda değildir. Pozisyon ara ara değiştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top