Close

Doğum çantasında neler olmalıdır?

dogum-cantasina-ne-konur

Anne ve baba adaylarının doğum öncesi süreçte büyük bir heyecan içerisinde yaptıkları hazırlıklardan biri de doğum çantası hazırlığıdır. Çok ağır olmamakla birlikte gereken her şeyi de içerisinde barındırması gereken doğum çantasını hazırlamak oldukça önemli ve özen isteyen bir iştir. Bu zor süreci kolaylaştırmak ve kafanızda bazı fikirler oluşmasını sağlamak adına bir doğum çantasının içerisinde yer alması gerektiğini düşündüğümüz malzemeleri sizler için derledik.

Bebek için gereken malzemeler

Bir paket yeni doğan bezi

Bebeğinizin boyu ile kilosu normal bir seyirde devam ediyorsa numaralarla satılan bu bezlerden 1 numarayı taşıyan bezi alıp çantanıza koyabilirsiniz. Fakat erken doğum gibi durumlarda bu bezlerin 0 numarayı taşıyanlarını kullanmak gerekir.

Islak mendil

Saf su ile yıkanmış pamuktan ibaret olan ve içerisinde herhangi bir katkı ya da koku bulunmayan bir ıslak mendil, iyi hazırlanmış bir doğum çantasının demirbaşları arasında yer alır. Bu mendilleri herhangi bir marketten ya da e-ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz.

Üç adet zıbın

Hastane çıkışı ismi verilen setlerde bulunan zıbınları kullanabileceğiniz gibi kendiniz ayrıca kenarında ip olan beyaz renkli eski sistem zıbınlardan da satın alabilirsiniz.

Üç adet uzun kollu ve uzun bacaklı tulum ya da pijama

Yine hastane çıkışı setlerinde bulabileceğiniz bu tulumlar, tek parça şeklinde bebeğe giydirilir. Bunlardan üç adet almak da işinizi kolaylaştıracaktır.

İki adet başlık

Yeni doğan bebeklerin en çok ısı kaybedecekleri yerleri olan başlarını korumak ve üşümelerini engelleyebilmek için iki adet başlığı da doğum çantanızın içine yerleştirmelisiniz.

Üç adet çorap         

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için kenarları lastiksiz pamuk çorapları tercih etmelisiniz.

İki çift eldiven

Yeni doğan bebeğinizin kendisine zarar vermesini önlemek için ihtiyacınız olan iki çift eldiveni de doğum çantanıza yerleştirmeyi unutmamalısınız.

İki adet hırka ya da yelek

Bebeğinizin üşümemesi için çantanıza alacağınız hırkanın iki tane olmasının nedeni kusma vs. gibi durumlar için yedeğinin bulunması içindir.

İki adet battaniye

Doğum yapacağınız mevsimine göre kalın ya da ince olabilecek battaniyeleri ince yapıları sayesinde kundak olarak kullanabilirsiniz.

Dört veya 5 adet minik havlu ile bir adet banyo havlusu

Pek çok farklı ufak işlevlere sahip olan minik havlular bir doğum çantasının olmazsa olmazlarındandır. Bebek için alınan banyo havlusu ise lazım olabilmesi muhtemel malzemelerden biridir.

Bebek mendili

Halk arasında ağız bezi olarak nitelendirilen bebek bezleri genellikler beyaz renktedir ve kenarları süslenmiştir. Bebeğinizin gazını çıkarırken omzunuza koyabileceğiniz bu bezleri emzirme esnasında da kullanabilirsiniz. 10 veya 12 parça şeklinde toplu olarak satın alabileceğiniz bu bezleri de doğum çantanıza yerleştirmelisiniz.

Kirli torbası

Özellikle yaz aylarında kullanılan kumaş çantaları kirli torbası olarak kullanabilirsiniz.

Bebek kozmetikleri

Bebeğinizin şampuanı, pişik kremi, yağları vs. gibi kozmetik ürünlerini de küçük ve ayrı bir torbaya koyarak çantanızdaki malzemeler arasına dâhil etmelisiniz.

Ana kucağı

Hastaneden çıkacağınız esnada kullanacağınız ana kucağı veya portbebe, çantanıza sığmayacağı için yanınıza ayrıca almanız gereken bir üründür.

Anne için malzemeler

Doğum yapacak olan anneler için ise üç takım pijama, gecelik veya sabahlık, birkaç çift çorap, bir adet terlik ve bir çift patik, birkaç adet iç çamaşırı, emzirme sütyeni, hamile külotu, depend, kozmetik çantası, yedek kıyafet, emzirme esnasında acı çekme ihtimalinize karşılık göğüs kalkanı bir krem ve kafa dağıtmak için kitap ya da müzik çalar doğum çantasına alınması gereken malzemelerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top