Close

Hypnobirthing Tekniğinin Faydaları

 

Hypnobirthing, günümüzde kadınların normal doğum yapması amacıyla ailelere normal doğuma hazırlık olarak verilen bir eğitim yöntemidir. Anne adayları acı, korku ve endişeden dolayı sık sık sezeryan yöntemini tercih etmek isterler. Son yıllarda sezaryen doğum oranları devlet hastanelerinde %80, özel hastanelerde ise %60 artış göstermiştir. Kadınların geninde ve doğasında var olan doğum olayı yaşamlarının bir parçasıdır. Ancak aşırı stres, korku ve endişe durumlarından normal doğumdan kaçınılmakta sezaryen doğumda karar kılınmaktadır. Yeni doğan bebekler sanılanın aksine farkındalık halinde doğarlar; yani doğum esnasında bebek doğum anının her saniyesini bilinçle yaşar ve bilinç altına kaydeder. Doğum anından sonra bebeğin tek isteği geldikleri bu yabancı yerde annelerinin kalp atışını hissetmek, sesini duymak onunla yakınlık kurmaktır. Normal doğum tercih edilerek karşılanan bu istek günümüzde kadınları her ne kadar korkutsa da bilinçli bir şekilde yapılınca oldukça kolaydır.

Normal doğuma hazırlık için birçok eğitim bulunur. Bu eğitimler anne ve babayı normal doğum hakkında bilgilendirir. Ve anneleri doğuma hazırlamada yardımcı olur. Hypnobirthing de bu eğitimlerden biridir.

Hypnobirthing Neyi Amaçlar?

Hypnobirthing, doğum öncesi ve doğum sırasında daha rahat, ağrısız ve coşkulu bir doğum geçirmenizi amaçlamaktadır. Bu yöntemle etkili nefes tekniklerini kullanarak gevşer ve rahatlarsiniz. Hypnobirthing; bebeğinizi sağlıklı ve coşkulu bir şekilde dünyaya getirmenizde yardımcı olur.

Hypnobirthing tekniğinde zaten doğanızda var olan doğum içgüdüsünün keşfi için rehberlik eşliğinde gevşeme imgeleme ve hipnoz yöntemi kullanılır. Hipnoz ülkemizde korkutucu bir sözcük olarak anlaşılsa da korkulacak bir şey değildir. Bir uyku hali sanılan hipnoz yöntemi sanılanın aksine bilinçaltının aktif olduğu derin bir uyanıklık halidir. Hipnoz iç dünyanızın derinliklerine ulaştığınız ve bilinçaltınızla bütünleştiğiniz bir yolculuktur.

Hypnobirthing Nasıl İşler?

  • Hypnobirthing yönetiminde yapacağınız hipnoz tamamıyla kadın doğasında var olan doğum içgüdülerinin ortaya çıkarılması ve gevşemekle alakalıdır. Sakin ve rahat bir doğum yapabilmek için öncelikle bilinçaltınıza yerleşmiş olan korkulu doğum senaryolarını ağrı ve acı çekme durumu bir kenara bırakılmalıdır. 
  • Eskiden günümüze kadar gelen negatiflikler unutulmalı ve pozitif düşünülmelidir. Hypnobirthing ise bilinçaltınıza yerleşmiş olan geçmişten gelen doğum korkularınızdan sizi arındırır. 
  • Pozitif düşünmenizde yardımcı olur.
  • Hypnobirthing doğum dili pozitiftir ve kelimelerle çalışır. Örneğin doğum esnasında olan ıkınma kelimesi yerine bebeğe yol verme, doğum başlangıcında karşılaşılan sancı kelimesi yerine dalga veya kasılma terimlerini tercih eder. 
  • Hypnobirthing doğum olayının doğanızda olduğunu, bunun acısız ve ağrısız olarak da yapılabileceği mesajını bilinçaltınıza yerleştirmeyi amaçlar. 
  • Bu teknikte anneye bebeğin anne karnındayken farkındalığını anlatır. Ve annenin bebekle daha bilinçli bir bağ kurması sağlanır. 
  • Doğum hakkında anneye verilen bilgilerle annelere doğum yapacağı hastanelerin seçimini ve doktor güveninin önemli olduğu hakkında da bilgilendirir.
  • Kadın bedeni içgüdüsel olarak nasıl doğum yapacağını bilir hypnobirthing tekniğinde de annelerin bu içgüdüyle tanışmalarında yardımcı olunur. 
  • Annelerin bu içgüdünün bilincinde olup bebekleriyle güvenli ve bilinçli bir bağ halinde olmalarına yardımcı olan hypnobirthing tekniği anneleri doğum öncesinde bilgilendirir ve korkusuz bir doğum yapmalarını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top