Close

6.haftada bebeğimi bekleyen değişim ve gelişimler

6-haftalik-bebek-eniyikadin

Sabırla ve heyecanla bebeğinizi kucağınıza almanın hayalini sürdüğünüz hamilelik serüveninizin 6. haftasına gelmiş bulunmaktasınız. Tüm o mide bulantılarının, ara ara gelen ufak tefek sancıların, alelade aşermelerin sonucunu iple çektiğinizi biliyoruz. Müjde, Bebeğiniz büyüyor. Bu hafta biricik bebeğinizin burnu, kulakları ve ağzı şekillenmeye başladı.  

6. haftada bebeğinizi bekleyen değişimler

Bebeğiniz her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 6. haftaya geldiniz ve artık bebeğinizin burnu, kulakları ve ağzı şekillenmeye başladı. Çene kemikleri ve yanakları oluşuyor.  Yani artık bebeğinizin yüz hatları oluşmaya başlıyor. Minik bebeğinizin minik kalbi artık dakikada 100-160 defa atıyor. Bebeğinizin kolları ve bacakları yavaş yavaş oluşmaya başladı. Kanı vücudunda dolaşmaya başladı.  Ve artık bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 2-4 milimetre civarına erişti.

Artık bebeğimin kalp atışlarını duyabilecek miyim?

Sabırsızlıkla beklediğiniz an geldi. Artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceksiniz. Çünkü minik bebeğinizin kalbi artık dakikada en az 80-90 defa atıyor. Heyecanla dünyaya geleceği günü beklediğiniz minik bebeğinizin kalp atışlarını duyduğunuzda onunla kuracağınız o çok özel bağ için işte tam zamanı…

Gebeliğin 6. haftasında anne adaylarını bekleyen değişimler

Anne olmak zorluklarla dolu bir yola girmek demektir. Doğumundan büyüyüp yetişkin bir birey oluşuna kadar anneliğin zorluklarını her anne gibi yaşayacaksınız. Bu zor fakat en güzel yolun henüz başında olan siz anne adaylarını bakalım 6. haftanızda neler bekliyor…

Gebeliğin ilk üç ayındaki en büyük belirtilerden biri olan mide bulantıları beraberinde mide yanması ve hazımsızlık şikâyetlerini de getirecek. 6. haftada artık karnınız iyice belli olmaya başlayacak ve hep o özendiğiniz hamilelere özel giysilerden giyebileceksiniz. Sık idrara çıkmak isteyeceksiniz. Kabızlık şikâyetleriniz bu haftayla birlikte artabilir, dikkatli olmanızda bol su içmenizde yarar var.

Bacaklarınızdan ve göğüslerinizden kilo almaya başlayacaksınız. Hormonal dengeniz değişeceği için yorgunluk, bitkinlik gibi hal ve durumlar baş göstermeye başlayacaktır.

Hamileliğinizin 6. haftasında artık beslenmenize daha da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top