Close

Doğum sırasında yaşanabilecek olumsuzluk! Erken doğum riski

Doğum sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar! Erken doğum belirtileri

Close up of pregnant woman holding ultrasound scan on her tummy

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiniz ve mutluluğunuz kat kat arttı. Artık içinizde büyüyen sizden bir parça var. Bu heyecanlı dönemleri sıkıntısız bir şekilde atlatmak kim istemez ki. 

Hızla gelişen dönemlerdesiniz. Vücudunuzdaki değişiklikler, bebeğinizin karnınızdaki hareketliliği her şey gayet normal sürecinde işliyor. Ama olası bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz bunun düşüncesi bile sizi tedirgin ederken. Doğum sürecine yaklaştınız da kafanızda soru işaretleri daha da belirmekte doğum sırasında yaşanılabileceğiniz sorunlar nelerdir? Ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz?

DOĞUMDA YAŞANILABİLECEK ANORMALLİKLER VE RİSKLER

Erken doğum riski: En yaygın risklerin başında gelmektedir. Normal doğum süreci 38-40 iken doğumun bu dönemler dışında gerçekleşmesine erken doğum deniliyor. Yaşadığınız stres, yoğun çalışma temposu, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız bu durumu tetikleyebilir fakat erken doğum doğru müdahale ile anne ve bebeğe herhangi bir sıkıntı yaşatmadan atlatılabilir.

Bebeğin ters gelmesi: Doğumda genel olarak bebekler baştan gelir. Yalnız ileri yaş hamileliklerinde daha çok görülebilen bebeğin anne karnındaki duruşunu ters olması anne ve bebek için sorun olabilecek durumları barındırabilir. Ters duruş anneyi sezaryen ile doğum yapmasına sebebiyet verebilir.

Rahim kasılmalarındaki anormallikler: Doğumun başlaması bu kasılmalarla meydana gelir. Bu kasılmaların azı gibi fazlası da zararlıdır. Eğer kasılma az ise enjeksiyonla kasılmalar kuvvetlendirilebilir. Fazla kasılmalarda ise ilaçlarla bu hafifletilir ve doğum sağlıklı hale gelebilir fakat her zaman ilaç kullanımı tam sonucu vermeyebilir bunu için vakum forseps ve sezaryene başvurulabilir.

Geç doğum: Erken doğumun risk yaratması gibi geç doğumun da riskleri vardır. Beklenen sürenin dolması ve doğumun halen gerçekleşmemesine geç doğum deniliyor. Bu sorun beraberinde enfeksiyon oluşumuna ve kese yırtılmasına yol açabiliyor.

Kesenin erken yırtılması: Amniyotik kesesi doğum başlamadan yırtılır buda doğumun başladığının göstergesidir. Bu kesenin erken yırtılması bebeğin enfeksiyon kapmasına yol açabilir.

Preeklamsi: Doğumda yaşanacak ve en sık karşılaşılan sıkıntılardan biridir. Anne için oluşan risklerden preeklamsi, doğuma yakın zamanlarda ya da sonralarında yüksek tansiyona yol açabilir. Bu nedenle bebek beklenenden daha erken gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top