Close

Tüp bebek nasıl yapılır? İşte tüp bebek yapma süreci

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek yöntemi birçok çifte umut kaynağı olmaktadır. Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilme şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek yöntemi kısaca, yumurta laboratuar ortamında spermle döllendirildikten sonra anne karnına enjekte edilmesi olarak açıklanabilir.

Yumurta rezervine, sperm sayısı ve kalitesine, daha önce denenmiş tedaviler tüp bebek tedavisi için önemli rol oynar.

Günümüzde çokça tercih edilen tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm, laboratuvar ortamında yumurtaya direk olarak enjekte edilir.

Tüp bebek tedavisi çiftlere özel olduğu unutulmamalı, çiftlerin psikolojilerine kadar birçok etken doktor tarafından araştırılmalıdır

TÜP BEBEK YÖNTEMİNİN AŞAMALARI

  1. Çift değerlendirmesi ve ilk muayene,
  2. Yumurtalıkları gonadotropin içeren ilaç ile uyarma, aşılama ve yumurta oluşumu,
  3. Yumurta toplama,
  4. Tüp bebek uygulaması,
  5. Emriyo transferi,
  6. Gebelik.

HIZLANDIRILMIŞ TÜP BEBEK YÖNTEMİ

Hızlandırılmış tüp bebek yöntemi 2009 yılında Fertility and Sterility dergisinin online sayısında yayınlanmıştır.

Tüp bebek yönteminin ikinci aşamasında var olan aşılama, yeni sayabileceğimiz hızlandırılmış tüp bebek yönteminde uygulanmamaktadır.

Doktor Reindollar tarafından yapılan deney için 2 farklı grup oluşturuldu. Birinci gruba bilinen tüp bebek yöntemi ile tedavi uygulanırken ikinci gruba hızlandırılmış tüp bebek yötemi ile yanı aşısız tedavi uygulanmaktadır.

Yapılan deney sonucu yaygın tüp bebek yönteminde %55.4, hızlandırılmış tüp bebek yönteminde %65.4 gebelik oranı sağlanmıştır. Hızlandırılmış tüp bebek yöntemi ile yaygın tüp bebek yöntemine göre olumsuz anlamda hiçbir farkı bulunmamaktadır. Hızlandırılmış tüp bebek ameliyatında aşılama olmadığı için hem tedavi süresi kısılacak hem de ilaç ücreti olmayacağı için daha ekonomik olacaktır. Bunların dışında hızlandırılmış tüp bebek yönteminde çoğul gebelik daha az rastlandığı için daha güvenlidir.

Yaygın tüp bebek yönteminde çiftlerin psikolojik etmenler nedeniyle tedaviyi yarıda bıraktığı çokça görülmüştür. Ancak hızlandırılmış tüp bebek yönteminde tedavi süresinin kısılması nedeniyle çiftler tedaviyi sonlandırabilecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top