Close

7. haftada bebeğin gelişimi

7-haftada-bebek-gelisimi-eniyikadin

Gebeliğinizin 7. haftasına geldiğinizde şikayetleriniz ve heyecanınız artmaktadır. Karnınız kendini belli etmeye başladı, artık kilo almaya ve gebelere özel giysilerden almaya başladınız. Artık gebeliğinizi iyiden iyiye kabullendiğiniz tanıdığınız bir döneme girdiniz. Ve bu sizde duygusallığa, bazen mutluluğa, bazense tatlı bir heyecana yol açıyor. Minik bebeğinizi ve sizi bu hafta ne gibi değişim ve gelişimler bekliyor.

Hamileliğin 7. haftasında bebeğin durumu

Hamileliğin 7. haftasına geldiniz. Karnınız iyice çıkmaya ve belli olmaya başladı. Minik bebeğiniz gün geçtikçe büyüyor. Minik bebeğinizin boyu bu haftayla birlikte artık hemen hemen 9-11 milimetreye ulaştı. Bu hafta artık bebeğinizin dili ve ağzı şekillenmeye başlıyor. Size “anne” diyeceği günleri beklediğinizi biliyoruz.

Bebeğinizin böbrekleri de artık yerinde oluşmaya başladı. İdrar ve boşaltım sistemi gelişiyor ve çalışmaya hazırlanıyor. Kafatası oluşmaya başladı fakat henüz şeffaftır. Bacakları, ayakları ve diz bölümü gelişim göstermeye başlıyor. Size koşacağı günlerin hayalini kuruyorsunuz. İlerleyen haftalarda cildi kalınlaşmaya ve deri dokusu oluşmaya başlayacak.

Bebeğinizin doğum tarihi hesaplanabilir mi?

7.haftayla birlikte bebeğinizde büyük değişimler oldu. Bu hafta gideceğiniz ultrason muayenesinde artık CRL ölçümü yaptırabileceksiniz. Ve böylece bebeğinizin boyuna bakılarak, şayet siz de son adet tarihinizden de eminseniz bebeğinizi kucağınıza alacağınız doğum tarihini bu şekilde öğrenebileceksiniz.

7.haftada anne adayında meydana gelecek değişimler

7.haftaya girmiş olmanızla birlikte artık rahiminiz daha da büyüdü. Ve bu da doğal olarak idrar kesenize baskı yapacak ve sık idrara gitme isteğini sizde doğuracak. Mide bulantılarınız devam edecek fakat üzülmeyin, 14. haftadan sonra mide bulantısı şikayetleriniz azalmaya başlayacak. Gebeliğinizin başlarında hissetmeye başladığınız göğüslerde hassasiyet durumunuz bu haftadan sonra azalmaya başlayacak. Fakat bir süre sonra artık göğüsleriniz süt üretmeye başlayacak. Rahat giysiler ve rahat sütyenler giymenizde fayda var. Sık tuvalete çıkacağınız için bol su tüketmeniz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top