Close

Hamilelik sürecinde baba adaylarının dikkat etmesi gereken 5 durum

Değişen ve gelişen toplum düzeninde elbette babaların da rolü değişmektedir. Klasik sevgisini de üzüntüsünü de içinde yaşayan baba figürü yerini paylaşan katılımcı babalara bırakmaktadır. Gebelik sürecinde baba adayları aktif rollerle eşlerinin yanlarında olmalıdır.

Çağımızda birçok alanda kadın erkek eşitliği ön plana çıkmaktadır. Şimdi ise o kadını sevdiğiniz insanı sizin çocuğunuzu taşırken düşünün. Normal yaşantısından çok daha zor bir süreç beklemekte. Size düşen onun bu zor sürecinde olabildiğince üzerindeki yükleri azaltmaktır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bebek doğuma kadar geçen bu sürecin psikolojik ve fiziksel olarak en iyi şekilde atlatılmasına bağlı olabilir. Yaşanılacak stres ve fiziksel rahatsızlıklar erken doğum nedeni olabilmektedir. Peki bu dönemde baba adayları neler yapabilir?

Baba adayları ona onun yanında olacağını hissettirmeli

Hamilelik sürecinde kadınlar hem fizyolojik hem psikolojik değişimler yaşadığından bu sürece biraz korkuyla başlarlar. Baba adayları bu süreçte eşleriyle sık sık konuşabilir, yersiz korkularını yenmesini sağlayabilir ve eşinin tek başına olmadığını hissettirebilir. Zamanınızı yeniden planlayabilirsiniz. Artık normalden çok daha zaman ayırmanız gereken bir aileye sahipsiniz bu aşamada. Psikolojik olarak çok daha değişkenlikler yaşayan eşinizin sizden ilgi beklediğini unutmayın. Eşinizde hamilelik süreci boyunca farklı davranışlar tavırlar görebilirsiniz.  durumun normal olduğunu bilmelisiniz Konuşup paylaşarak bu dönemi çok rahat atlatabilirsiniz yapmanız gereken kendinizi sürecin dışında tutmamaktır.

Beslenme ve egzersizde ortak hareket

  • Eşinizle birlikte siz de bu dönemde sigara içmeyebilirsiniz
  • Doktorun tavsiye ettiği diyet programını siz de uygulayabilirsiniz
  • Yapılması gereken egzersizlere katılabilir hareketlere yardımcı olabilirsiniz
  • Alkol almayabilir ya da eşinizin yanında kullanmayabilirsiniz.
  • En çok yapılan hatalardan biri de eşinize sürekli yemek yedirmeye çalışmaktır. Doktorunuzdan aldığınız tavsiyeler bebeğin beslenmesi ve sağlıklı doğumu için yeterli olacaktır.
  • Eşiniz kilo almaya başladıkça bacak ve belinde ağrılar oluşmaya başlar bu dönemde ise yapmanız gerek masajları eşinize yapabilirsiniz.
  • Anne sesi kadar baba sesine karşı da duyarlı olan bebeğinizle anne karnındayken konuşmanız bebeğinizi rahat hissettirebilir.
  • Bebek sağlığı anne sağlığına doğrudan bağlıdır. Eşinizin beslenme düzeninde bozukluk oluşturmamaya çalışın.

Kontrollere beraber gitmek

Baba adayları eşlerini kontrole tek başına göndermekten kaçınmalıdır. Kontrole gitmek oldukça stresli olabilir hamileler için. Bu stresi eşinizle birlikte giderek azaltabilirsiniz. İlgili bir baba olacağınızı bu dönemden eşinize hissettirmeniz onu daha mutlu ve huzurlu yapabilir bu dönemde. Olaydan kendini soyutlayan erkek davranışından sıyrılın ve sahiplenin süreci eşinizle birlikte.

Yeni bir dönem

Hamilelikte baba unutmamalıdır ki artık yeni bir hayata başlıyor. Büyük sorumluluk gerektiren bu yeni dönemde nasıl bir baba ve eş olacaklarını hayal edebilir ve eşleriyle bu planlarını hayallerini paylaşmalıdır. Hamile eşlerini dinleyebilir, kendi hislerini paylaşabilir bu yeni döneme ilişkilerini hazırlayabilir. Özellikle hamilelik sonrası dönemde baba olan erkek cinsel yönlerden eşine karşı soğuma yaşayabilir. Emzirme dönemi sık rastlanan bu durum da erkekler eşlerini arzulamada zorluk çekebilirler. Kısmen bu yeni durum sonucu oluşan psikolojik geri çekilme normaldir. Eşinizden cinsel olarak tamamen uzaklaşmaya başladıysanız psikolojik yardım almanız ilişkiniz için çok daha iyi olabilir. Utanmak ve bu durumu saklayarak hayatınıza devam etmeye çalışmak hem sizin için hem bunu fark edecek olan eşiniz için çok daha can sıkıcı sonuçlar yaratabilir. Bu dönemin normal bir süreç olduğunu fark etmeli kendinizi suçlamadan yeni ilişkinize hazırlanmalısınız.

Bebeğin cinsiyeti erkeğe bağlı

Bebeğin cinsiyeti nedeniyle kadını sorumlu tutmak oldukça hatalıdır. Bebeğin cinsiyetini  erkek tek taraflı belirler. Kadın genetik yapısı gereği her hücresinde X kromozomu bulundurur. Erkekler ise spermlerindeki bir kısım hücrelerde X bir kısmında Y kromozomu bulundurur. Erkek Y kromozomu ile yumurtayı döllemişse erkek, X kromozomu ile yumurtayı döllemişse kız çocuk olmaktadır. Tamamen babanın sperminde ki hücreye bağlı oluşan cinsiyet nedeniyle eşinizi suçlayıcı tavır takınmayınız. Cinsiyeti ne olursa olsun sizin bir parçanız olan bebeğinizle mutlu olunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top