Close

Hamileler bunlara çok dikkat etmeli

Hamilelikte yapılmaması gerekenler nelerdir?

Oldukça hassas bir süreç olan hamilelik sürecini en doğru ve sağlıklı şekilde atlatabilmek için anne adaylarının uymaları gereken bazı kurallar vardır. Bu süreçte yapılabilen yanlış bir eylem sonucunda hem anne adayının hem de karnındaki bebeğin hayatı tehlikeye girebilmektedir.

Son derece önemli ve hassas bir süreç olan hamilelik süreci, anne adaylarının her hareketlerine dikkat etmeleri gereken bir süreçtir. Bu süreçte kaçınılması gereken eylemlerden kaçınılmaması durumunda anne adayı ile birlikte bebeğin hayatı da tehlikeye atılmaktadır.

Bilinçsiz spordan kaçınılmalı

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bulunan anne adayları, profesyonel kontrol altında olmadan yapılan spor yapmaktan uzak durmalıdır. Bu süreçte yapılabilen ağır kaldırma ve vücudu fiziksel açıdan zorlama gibi yanlış hareketler, düşükle sonuçlanabileceği için gebeliğin ilk üç ayı maksimum özenle geçirilmelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalı

Anne sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra erken doğum, düşük doğum, zekâ geriliği, fetüs ölümü, yüzde deformasyon ve bebekte gelişim gecikmesi gibi problemlere neden olabilen alkol ve sigara, hamilelik sürecinde tamamen uzak durulması gereken şeylerdir.

Asitli içecekler kilo aldırıyor

Hamilelik sürecinde tüketilen asitli ve gazlı içecekler; sindirilmesi ve vücuttan atılması gereken besinlerin parçalanarak vücutta depolanmasına neden olduğu için kilo alımında ciddi rol oynamaktadır. Bu nedenle hem fit hem de sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyen anne adaylarının bu içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Dar kıyafetler giymekten kaçınılmalı

Karın bölgesini içine almayacak kıyafetlerden ve özellikle uterus üzerine baskı yapmayacak türden çorap ve taytlar hamilelik sürecinde sıklıkla tercih edilmelidir. Bu süreçte dar kıyafetler giymekten kaçınılmalı ve sütyenlerde de balen denilen destek kısmının bulunmamasına özen gösterilmelidir. Hassaslaşan göğüsler için rahatsızlık yaratan bu tarz sütyenler yerine pamuklu, yumuşak, esnek ve askıları kalın sütyenler kullanılmalıdır.

Aşırı sıcak ve güneşten uzak durulmalı

Hamilelik sürecinde vücudu aşırı ısı artışına maruz bırakan sauna, kaplıca, hamam ve uzun süre güneşlenmek gibi şeylerden kaçınılmalıdır. Bebek üzerinde yaratacağı teratojen etkilerin yanı sıra annede de aşırı terleme, tansiyon düşmesi ve hem sıvı hem de elektrolit kaybına neden olabilen aşırı sıcak ve güneş, bazı durumlarda bayılmaya dahi neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top