Close

Bebek emzirirken alkol tüketimi

Bebek emzirirken alkol tüketilir mi?

Emzirme döneminde annelerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de tükettikleri besinlerdir. Kendi tükettikleri direkt olarak bebeğe geçtiği için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle emziren annelerin alkol kullanıp kullanamayacağı, bebeğe herhangi bir zararının olup olmayacağı merak edilen sorulardan sadece birisidir. 

Tüketilen besinlerin hepsinin emzirme yoluyla bebeğe geçer, bu nedenle emziren anneler bu beslenme alışkanlıklarına büyük özen göstermelidir. Annenin kanındaki alkol oranı kadar bebeğin de kanına geçecektir. Alkol az miktarda tüketilse dahi bebeğin karaciğeri yetişkinlerinki kadar gelişmiş olmadığı için gördüğü zarar çok daha büyük olacaktır. 3 aydan küçük olan bebeklerin alkolü karaciğerlerinde işleme oranı yetişkinlerinkinin yarısı kadardır. Bunu göz önünde bulundurursak az miktarda olsa bile emzirme yoluyla bebeğe geçen alkolün zararı ortadadır. 

Araştırmalara göre emzirme yoluyla geçen alkol bebeğin uyku düzenini, buna bağlı olarak da beslenme düzenini olumsuz olarak etkilemektedir. Bebekleri daha uykulu hale getirebilir, daha miskin hale getirebilir veya bir anda uykularından uyanmalarına sebep olabilir. Bunlar da bebeğin uyku düzenini, beslenme düzenini ve bebeğin gelişimini negatif olarak etkiliyor. Yapılan birçok araştırmada, alkol tüketen annelerin emzirdiği bebeklerin gelişiminin daha geride olduğu saptanmıştır. 

Emzirirken arada sırada alkol tüketimi

Emziren anne eğer alkol tükettiyse, bebeğini emzirmek için en az 2 saat beklemelidir çünkü alkolün vücuttan temizlenmesi için biraz zaman tanınmalıdır. Alkol tükettikten sonra 30-90 dakika sürelerinde kandaki alkol oranı maksimum seviyeye ulaşacaktır. Bu nedenle alkolü tükettikten hemen sonra bebeği emzirmekten kaçınılması tavsiye edilir.

Alkol tüketme zamanları uygun sürelerle planlanabilir. Alkol alınacak zamanlar bebeğin uyku saatlerine denk getirilebilir. Bir diğer seçenek olarak da alkol tüketileceği zamanlar için anneler sütlerini sağabilir. Bu şekilde hem alkol tüketebilir hem de bebeğin alkolden etkilenmesinin önüne geçilir. 

İçilen alkol miktarına bağlı olarak alkolün temizlenme süresi de o oranda artacaktır. Bu nedenle 1 bardak veya 1 kadehten fazla alkol kullanmamak annenin ve bebeğin yararına olacaktır. 

Bira içmek anne sütünü artırır mı?

Toplum içerisinde biranın anne sütünü arttırdığına dair bir söylenti vardır. Ancak bu söylenti tamamen yanlıştır. Böyle bir durumun gerçekleştiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Alkol alındığında vücut susuz kalır ve bundan dolayı da vücuttaki süt oranı olumsuz etkilenir. Bununla beraber alkol almak süt üretiminde kullanılan hormonları da negatif yönden etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top