Close

En iyi 10 korku filmi

En iyi korku filmleri

Film izlemek herkesin çok hoşuna giden bir aktivitedir. Hele de korku filmleri heyecan yaratmak için vazgeçilmezdir. Evinizin rahatlığında izleyebileceğiniz en iyi korku filmlerini derledik. İşte en iyi 10 korku filmi…

Korku Seansı (2013)

2013 yapımı bu harika filmde yönetmen koltuğuna James Wan oturuyor. Çıktığı zamanda tüm dünya da büyük etki yaratan korku filminin henüz bir devam filmi gelmiş ve filmde geçen hikâyelerden yola çıkarak, bağımsız 2 filme daha hayat vermiştir. Gerçek bir hikâyeye dayanan bu korku filminin hikâyesi şöyle;

Film, psişik olayları araştırıp çözen bir çift olan Ed ve Lorraine Warren’ın çözdüğü bir vakayı konu edinmektedir. Yeni bir çiftlik evine taşınan Perron ailesi için her şey başta çok güzel görünse de böyle devam etmeyecektir. Doğaüstü kötü güçler tarafından rahatsız edilmeye başlayan aile çareyi Warren çiftinden yardım istemekte bulur. Ama bu vakayı çözmek o kadar da kolay olmayacaktır. Başrollerini Vera Farmiga ve Patrick Wilson’ın paylaştığı korku filmi şimdiden klasikler arasında yerini aldı.

Teksas Katliamı (1974)

Tam bir korku filmi klasiği olan film 1974 yapımı bir Tobe Hooper filmidir. 74 yılında Teksas Testere Katliamı adıyla çıkan filmin 3 tane devam filmi çekilmiştir. Günümüzde hala yeniden çekimleri çıkan film tüm korku filmi sevenlerin gözdesi olmuştur.

Konusu; Sally ve sakat kardeşi Franklin, büyük babasının mezarının mezar soyguncular tarafından açılması üzerine Teksas’a doğru bir yolculuğa çıkar. İki kardeşi yalnız bırakmayan arkadaşları Pam, Jerry ve Kirk ile Teksas’ın içine doğru yola devam eden gençlerin ilk durağı Sally ve Franklin’in eski evleridir. Yolda aldıkları garip otostopçu ile kafaları karışan arkadaş grubu eski eve vardıklarında ise evde yalnız olmadıklarını anlarlar. Başrollerinde Marilyn Burns ve Gunnar Hansen’in yer aldığı bu korku filmini izlerken heyecanlanmamak mümkün değil.

Cinnet  (1980)

Ünlü korku romanı yazarı Stephen King’in aynı adlı kitabından uyarlanan korku filmi, efsane yönetmen Stnaley Kubrick imzası taşıyor. Jack Nicholson gibi bir dâhiyi oyuncu kadrosunda barındıran korku filminin konusu şöyle;

Eski öğretmen ve yeni yazar olan Jack Torrance ve ailesi kış bekçiliği için Colorado’da bulunan Overlook Otel gitmektedir. Yalnız bu otel bildiği oteller gibi değildir. Kış çökünce otelde bulunan kötü güçler uyanıp Torrance ailesine musallat olup Jack Torrance’yi etkisi altına almaya başlar. Jack’in psişik güçlere sahip oğlu Danny otelde yalnız olmadıklarını fark etse de kimse ona inanmaz. Üstüne bir de kar fırtınası yüzünden otelde mahsur kalan aile kötü güçlerin etkisinden kurtulabilecek midir?

Halloween (1978)

Korku filmi denince akla ilk gelen isimlerden olan John Carpenter’in efsane filmidir Halloween… Sayısız devam filmi ve yeniden çevirimi çekilen efsane korku filminde başrolü usta oyuncu Jamie Lee Curtis üstlenmektedir.

İlk cinayetini 6 yaşında işleyen akıl hastası Michael Myres, 15 yıl sonra akıl hastanesinden kaçarak eski mahallesine dönüp cinayetlerine devam eder. 

Misery (1990)

Yine bir Stephen King imzalı korku filmi… 1990 yapımı, Rob Reiner’in yönettiği korku filminin başrollerini Kathy Bates ve James Caan üstlenmektedir.

Popüler bir roman yazarı olan Paul Sheldon, Misery serisinin son kitabını yazmak üzere dağ evinde inzivaya çekilmiştir. Fakat hasta bir hayranı tarafından takip edildiğinden haberi yoktur.

Aynalar (2008)

Gizemli bir korku filmi olan Aynalar’ın konusu şöyle;

Ben Carson eski bir polis memurudur. Birkaç yıl önce büyük bir yangın çıkan ve çalışanları vefat eden bir dükkânda gece bekçiliği yapmaktadır. Fakat bir gün dükkânda bulunan aynalar Ben Carson ile iletişime geçmeye başlar. Aynaların içinde kötü bir güç mü vardır?

Ruhlar Bölgesi (2011)

2011 yapımı ve efsaneler listesine adını çoktan yazdırmış bu korku filmi yine James Wan yönetiminde çekilmiş. Korku Seansı filminden hatırlayacağımız Patrik Wilson, James Wan’ın bu filminde de başrolde yer almaktadır.

Josh ve Renai çifti çocukları ile birlikte yeni bir eve taşınırlar. Evde tuhaf olaylar yaşamaya başlayan aile zaten tedirgin günler geçirirken bir de oğulları Dalton’un komaya girmesiyle içinden çıkılamaz bir hale gelirler. Evin kötü güçler tarafından ele geçirildiğini düşünen aile tekrar taşınsa da olaylar peşini bırakmaz ve bir medyum çağırmaya karar verirler.

1408 (2007)

Stephen King’in aynı adlı kısa hikâyesinden uyarlanan korku filmi John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi usta isimlere kadrosunda yer vermektedir. 

Doğaüstü şeyleri yazan bir yazar olan Mike Enslin, hayaletli denilen Dophin Otel’in 1408 numaralı odasında kalarak dedikoduların doğru olup olmadığını test etmek ister. Fakat çok geçmeden ürkütücü olaylar serisi baş göstermeye başlar.

Halka (2002)

Naomi Watts’ı bünyesinde barındıran bu çok ses getiren korku filminin konusu şöyledir;

İzleyenleri 7 gün içerisinde öldüren gizemli bir video-kaset ortada dolaşmakta ve herkesi öldürmektedir. En son kuzenini bu kaset yüzünden kaybeden gazeteci Rachel Keller kasedi kendisi ve oğlu da izleyince bu kasetin gizemini çözüp, ölümden kaçmanın yollarını arar.

Otostopçu (1986)

Psikopat bir otostopçu ile bir adamın hikâyesini anlatan korku filmini Robert Harmon yönetmektedir.

John Ryder, yol üstünden aldığı sapık bir otostopçuyu hareketlerinden rahatsız olduğu için arabasından atar. Fakat sadece kurutulduğunu sanmaktadır. Otostopçu, her yerde John Ryder’ın karşısına çıkmaya devam eder.

scroll to top