Close

En popüler romantik komedi filmleri

Evde tek başınasınız veya arkadaşlarınızla toplanıp film izleyeceksiniz. Fakat bir türlü filmlerin içinden eleme yapamıyorsunuz. Yerli ve yabancı romantik komedi filmleri bir araya topladık, liste oluşturduk.Bakalım hangi film daha çok hoşunuza gidecek?

Yabancı film listesi

  • Keşke 30 Olsam? (Going go 30) – IMDB puanı: 6,1

Yönetmen koltuğuna Gary Winick’in oturduğu romantik komedi filmi 6 Ağustos 2004 tarihinde vizyona girdi.

Konusu ise; 13. doğum partisinde en yakın arkadaşı olan Lucy’nin oyunu sayesinde her şey bir anda altüst olur. Hoşlandığı çocuk Matt tarafından da alay konusu olunca otuz yaşına gelene kadar saklanmak istemiştir. Ve elindeki dilek tozu sayesinde tüm hayatı değişir ve güzelleşir.Muhteşem bir evi olur, muhteşem bir iş ve erkek arkadaşı derken aslında istediğinin bu olmadığını fark eder. İstediği o doğum günü partisindeki Matt’tir. Ve karşılaştıklarında ise eski Matt olmadığını anlar.

Senaryo: Josh Goldsmith, Cathy Yuspa

Oynayanlar: Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer

  • Mamma Mia! IMDB puanı: 6,4

Merly Streep’in en eğlenceli müzikali olan Mamm aMia aslında 1975 yılında müzik listelerini alt üst eden şarkıdan ismini almış. Broadway müzikalinin sinemaya uyarlanmış hali de diyebiliriz.

Sophie babasız büyümüş ve bunun hasretini çeken, güzel bir kızdır.Üstelik evlenecek yaşa da gelmiştir. Nikahtan bir gün öncesinde annesi Donna’nın 20 yıl önce ziyaret ettiği Yunan adalarında yaşadığı geçmişinden üç erkek birden getirir. Donna ise izini belli etmeyen bir çapkın kadındır aslında kızının da gerçek babasının kim olduğunu bilmemektedir.

Yönetmen: Phyllida Lloyd

Oyuncular: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried

  • Aşkta Her Şey Mümkün (Something’s Gotta Give) IMDB puanı: 6,7

Nancy Meyers imzalı hoş bir komedi olan bu filmde 61.Altın Küre Ödülleri (2004) ‘nde Diane Keaton’un En İyi Kadın Komedi Oyuncusu olarak ödül aldığı filmdir.

Konusu ise şöyledir; Sürekli didişen ve farklı yaşam tarzları olan iki insan bütün bir haftayı birlikte geçirmek zorunda kalınca hiç beklemedikleri şekilde yakınlaşmaya başlarlar.

Oyuncular: Jack Nicholson, Diane Keaton

Yönetmen: Nancy Meyers

  • Aşk Her Yerde (Love Actually) IMDB puanı: 7,6

Bu filmin başrolünde ”Aslında Aşk” var. Ve aşkın yüceliğine,güzelliğine dair bir tablo oluşmuş. Belki de Aşk Her Yerde diyerek o güzelliği yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu aktarmaya alışmış film.

Filmin konusu ise; Dünyanın yönetim koltuğunda oturan otoriter başkanı ya da kitleleri büyüleyen bir rock star olun aynı kapıya çıkacaktır: Aşktan kaçamazsınız! İşte, günümüz Londra’sında Noel’den iki ay önce yaşanan farklı olayları mercek altına alan romantik komedi ortaya çıkmış.

Yönetmen: Richard Curtis

Oyuncular: Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth

  • Aşıklar Şehri (La La Land) IMDB puanı: 8,1

Aslında bu film tam bir modern zamana adanmış bir Hollywood masalı. Oscar ödüllü Damien Chazelle’nin yönettiği bir müzikaldir. Film dünya prömiyerini Venedik Film Festivalinde gerçekleştirdi. Emma Stone’nin performansı ile de En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Konusu ise; Hayat koşturmaları sırasında yön bulmaya çalışırken Sebastian ve Mia trafiğin sıkışık olduğu bir gün karşılaşırlar. Her ikisi de sanat tutkunu oldukları için hayallerinin peşinden gitmek için ilerlemektedirler. Fakat hayalleri bir yana kalpleri birbiri için atmaya başladığında ise bu durum farklılaşacaktır.

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend

Türk Filmleri Listesi

  • Bir Küçük Eylül Meselesi – IMDB puanı: 7,3

Farah Zeynep Abdullah’ın ilk filmi Kelebeğin Rüyası olan ve bu rolüyle birlikte Sinema Yazarları Derneği(SİYAD) tarafından ‘En İyi Yardımcı Oyuncu’ ödülüne layık görülmüştü. Bu ‘Bir Küçük Eylül Meselesi’ adlı film ise onun çektiği ikinci film. Kerem Deren ise televizyon projelerinin yanı sıra ilk uzun metrajlı filmi ve ilk yönetmenlik tecrübesini yaşamıştır.

Konusu ise; Eylül yaşadığı talihsiz kaza sonrasında hafıza kaybı yaşar. Çevresindeki herkes bir sorun olmadığını söylese de bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünür. İçgüdülerini dinleyerek Bozcaada’ya gider ve orada karşılaştığı adam kendisini hatırlamasını, aşık olduğu adam olduğunu söyler.

Yönetmen: Kerem Deren

Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray

  • Kocan kadar konuş – IMDB puanı: 6,3

Yönetmen Kıvanç Baruönü, hem yönetmenliğine hem de senaryosuna imza attığı ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşımaktadır.

Efsun 30 yaşına gelmiş, gerçek aşkı, sevgiyi dürüştlüğü ararken genç kızın yardımına ise ailesi yetişir. Tam erkeklerin zaaflarını öğrendim derken karşısına yıllardır unutamadığı Sinan karşısına çıkar. Aslında bu film Şebnem Burcuoğlu’nun kitabından beyaz perdeye uyarlanan hikayedir.

Yönetmen:Kıvanç Baruönü

Senaryo: Şebnem Burcuoğlu

Oyuncular: Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Nevra Serezli, Ebru Cündübeyoğlu

  • Bana masal anlatma – IMDB puanı: 7,7

Yönetmen Burak Aksak’ın Leyla ile Mecnun adlı dizinin yönetmenidir. Belkide bu film Leyla ile Mecnun dizisini özleyenler için neden olmasın ki, değil mi?

Hayatını dolmuş şoförlüğü yaparak kazanan Rıza bir gün Ayperi ile tanışınca hayatını gözden geçirecektir. Çünkü biri kahraman olmak istersen diğeri ise o kahramanın peşinden gidecektir.

Yönetmen & Senarist: Burak Aksak

Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt

  • İncir Reçeli – IMDB puanı: 6,6

Masal gibi başlayan fakat sonrasında trajediye dönen İncir Reçeli filmi Aytaç Ağırlar’ın ilk yönetmenlik denemesi olmasına rağmen başarıya ulaşmış.

Televizyon skeçlerini yazarak geçinmeye çalışan Metin’in en büyük hayali yazdığı bir senaryonun filme çekilmesidir. Bir gece gittiği barda Duygu ile tanışır ve sarhoş olan kıza evini açar. Ertesi gün uyandığında ise kız ona küçük bir not bırakmıştır.Aradan zaman geçtikten sonra yine karşılaşırlar ve Metin’in evinde kalır. Giderek aşık olan Metin ise kızın hayatındaki sırrı merak eder ve takip olayı başlar.

Yönetmen:Aytaç Ağırlar Oyuncular:Halil Sezai Paracıkoğlu, Melike Güner, Sinan Çalışkanoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top