Close

Mutlaka izlenmesi gereken en iyi 6 Kore filmi

Güney Kore sineması son yıllarda popülaritesi hızla artmış, gelişmeye başlamıştır. Özellikle dram ve aksiyon türlerinde iyi işler çıkarmaktadırlar. Görsel açıdan kaliteleri çok yüksektir.

Güney Kore sinemasının en iyi örnekleri nelerdir?

  • Oldboy

Türkçe adı İhtiyar Delikanlı olan bu film şüphesiz Kore sineması denilince akla gelen ilk filmdir. Oh Dae -su adındaki bir adamın 15 yıl hücrede tek başına yaşayıp, serbest kaldıktan sonra yaşadıklarını anlatır. Aksiyon, dram türündeki film 2003 yapımıdır ve filmin yönetmeni Chan-wook Park’tır. IMDB puanı 8,4’tür. 120 dakika süren bu film 2004 yılında vizyona girmiştir.

  • Nae Meorisokui Jiwoogae

Türkçe adı Hatırlanacak Bir Anıdır. 2004 yapımıdır ve yönetmeni John H. Lee’dir. Süresi 117 dakikadır. IMDB puanı ise 8.2’dir. Türü dram olan bu filmin konusu evli bir çiftin yaşamlarının kadının alzheimer olmasıyla değimini anlatmaktadır.

  • Yeopgijeogin Geunyeo:

Türkçe adı Hırçın Sevgilim olan bu film 2001 yapımıdır. IMBD puanı 8,1’dir. Yönetmeni Kwak Jae -Yong’dur. Süresi 123 dakikadır ve türü dram, komedidir. Genç bir erkeğin metrodaki sarhoş kıza yardım etmesi ve giderek yakınlaşmalarını anlatır. Daha sonra Amerikan versiyonu da çekilmiştir.

  • Ah-Ga-Ssi

Türkçe adı Hizmetçi olan bu film 2016 yılında vizyona girmiştir. Dram, gerilim türündedir. 114 dakika süresi vardır ve yönetmeni Jo Yeong-Wook’dur. IMDB puanı 8,1 olan film Cannes Film Festivali’nde de yarışmıştır. Zengin bir kadın, onu kandırıp zengin olmak isteyen bir adam ve adamı işe aldığı hizmetçi kız arasındaki gerilim dolu hikâyeyi anlatıyor.

  • Oasis

2002 yapımı bu filmin yönetmeni Lee Chang-dong’dur. IMDB’den 8 puan almıştır. Dram türündedir ve 133 dakikadır. İstemeden birini öldüren adamın yaşadığı vicdan azabını anlatır. Hapisten çıktıktan sonra öldürdüğü adamı evine gider, orada da suç işlemeyi sürdürür. Öldürdüğü adamın kızına tecavüz eder ama kız ona âşık olur. Böylece ilginç bir aşk hikâyesi ortaya çıkar.

  • Singwa Hamgge

Aksiyon türündeki bu film 2017 yapımdır. Yönetmeni Yong-hwa Kim’dir. IMDB puanı 7.9 olan filmin başrolünde bir ölüm meleği vardır. İnsanlarla iletişimi yasak olan melek, bir gün bu yasağı çiğner ve olaylar gelişir.

 

scroll to top