Close

Doğum sonrası bakım

dogum-sonrasi-bakim-nasil-yapilmali

Hamilelik sürecinin bitmesinin ardından en önemli hususlardan birisi de hamilelik sonrası bakımdır. Bebeğin bakımı kadar annenin bakımı da oldukça önemlidir. Dikişlerinin bakımından, annenin dinlenmesine, ne zaman yıkanması gerektiği gibi bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Doğum ister sezaryen isterse normal yollarla gerçekleşsin, her türlü doğumda annenin bakımı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 6 haftalık lohusalık sürecinde anne ile titizlikle ilgilenilmesi gerekir. Annede oluşabilecek kabızlık problemlerinin önüne geçmek için doğumdan 1-2 saat sonra annenin ayağa kaldırılması gerekir.

Doğum sonrası akıntı ve kanama

Doğum sonrasında löşi adı verilen bir akıntı oluşur. Bu akıntı, adet kanamasına benzer bir şekilde kırmızı renktedir. Bu akıntının miktarında bir artış ve yoğun bir koku fark edildiğinde mutlaka doktora danışılmalıdır. Vajinal kanamalar için de aynı şekilde doktora danışılmalıdır.

Doğumdan sonra beslenme düzeni

Anne, doğumdan sonra bebeğini besleyeceği için yediklerine ve içtiklerine oldukça dikkat etmelidir. Vücudu için gerekli olan kalori miktarı 2600-2800 kcal kadardır. Beslenme düzeni süt ve süt ürünleri ve protein ağırlıklı olmalıdır. Annenin öncelikli amacı hamilelik kilolarını vermek değil, bebeğin ve kendisinin düzenli beslenmesini sağlamak ve kendisini toparlamak olmalıdır.

Doğumdan sonra banyo yapılması

Doğumdan sonra banyo yapmak anneler için yasak olan bir durum değildir ancak banyonun ayakta yapılması tavsiye edilir. Banyo sırasında özellikle dikişlere titizlikle davranılmalıdır.

Perine bakımı

Tuvaletten sonra yapılan temizliğin önden arkaya doğru yapılması tavsiye edilir. Anneye verilen antiseptik solüsyonların kullanımı aksatılmamalıdır. Kesilmeyen ağrılar için doktora danışılarak bebeğe zarar vermeyecek ağrı kesiciler kullanılabilir.

Meme bakımı

Anneler, emzirme öncesinde meme başlarına ılık su yardımı ile masaj yapabilirler. Emzirme her iki memeden de sırayla yapılırsa daha verimli olur. Emzirmeye bağlı olarak oluşan meme başı çatlakları, doktorun önerdiği pomad ve kremlerle geçirilebilir.

Doğumdan sonra cinsel ilişki

Annelerde doğumdan sonraki 3. haftada cinsel istek oluşma ihtimali %50 kadardır. Doğumda herhangi bir problem yaşanmadığı durumlarda, doğumdan sonraki 3.haftadan itibaren cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak 6. haftadan önce başlayan cinsel ilişkilerde kadının ilişki sonrasında ağrı çekmesi muhtemel bir problemdir.

Kabızlık problemi

Doğum sonrasında pek çok annenin yaşadığı problemlerden birisi de kabızlıktır. Bunu önleyebilmek için su tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Günde en az 2.5 litre su tüketilmesi kabızlığın önüne geçilmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Kuru baklagil, kepek ekmeği ve aç karnına içilen 1 bardak ılık su da kabızlığı önlemekte yardımcıdır. Yağlı yiyecekler, beyaz ekmek, makarna, dengesiz beslenme, aşırı çay ve kahve tüketimi kabızlığı tetiklemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top