Close

Bebekle aranızdaki en büyük bağ emzirme

bebeginizle-aranizdaki-en-siki-bag-emzirme-eniyikadin

Emzirmenin faydaları nelerdir?

En doğal besin kaynağı

İçeriğindeki uygun miktarda yağ, karbonhidrat ve protein bileşenleriyle anne sütü, bebeğin sağlıklı bir bağışıklı sistemine sahip olması için vazgeçilmez bir besindir. Bebeği; enfeksiyon,  alerjik rahatsızlıklar ve kronik hastalıklardan korur. Öte yandan bebeğe kazandırdığı zihinsel ve gelişimsel özellikler halen araştırma konusudur. Böylesine mucizevî bir besini, annesinden günde 8-12 defa sağlayabilen bebekler aslında günde en az 8-12 defa annelerinin kucağında, onların kokusu ve yoğun şefkatiyle zihinsel potansiyellerini geliştirerek hayata hazırlanıyorlar.

Anne sütü sakinleştiriciliği ile gündemde

Emzirme sırasında, anne ile bebeğin göz teması kurması, tenlerinin birbirine değmesi gibi ince ayrıntılar bebeğin davranışsal gelişiminde önemli rol oynarken anne üzerindeki sakinleştirici etkisini bütün emziren anneler bilir. Anne vücudu, bebeğin emdiği kadar yeni süt üretebilme fizyolojisine sahip olduğundan anne ile bebek arasındaki koşulsuz alışveriş yerini rutin hale gelen bir hobiye bırakır. Emzirmenin doğum sonrası depresyon riskini azalttığı üzerine çalışmalar yapan uzmanlar, emzirmenin anneyi uzun dönemli obezite, osteoporoz, meme kanseri ve yumurtalık kanserinden koruduğunu ifade ediyor. Psikolojik etkiler üzerine yapılan çalışmalarda emziren anneler tarafından üretilen hormonların annede öfke ve stres azaltmanın yanı sıra daha rahat uykuya teşvik ettiği ifade ediliyor. Aynı şekilde emzirme esnasında yeni doğan bebeklerin vücudunda salgılanan hormonlar bebeği daha rahat ve gevşemiş hissettiriyor. Anne sütünün içeriğindeki laktoz, süte tatlı bir tat vererek bebeğin ağrı-acı duyum hissini azaltıyor. Sonuçta tenleri temas eden anne ve bebek birbirlerine yaklaşık frekanslarda nefes alırken, kan basınçları ve vücut sıcaklıkları birbirine eşitlenerek bağlılık ve güven hissini arttırıyor.Keywords: Family, Infant behaviour, Intensive care, Neonatal, Parents, Preterm birth

Ne kadar süre emzirmeli?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , UNICEF, pek çok doğum uzmanı ve pediatristler en az altı ay bebeğin anne sütüyle beslenmesini öneriyor. Altı aydan sonra dilerseniz takviye mamaya geçmeniz öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top