Close

Bebeğiniz geceleri neden uyanıyor?

bebeginiz-geceleri-neden-uyaniyor-eniyikadin

Bebek sahibi olmak herhalde bir anne ve bir baba için bu dünyada yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir. Fakat her bebeğin ara sıra huysuzlukları, mızmızlıkları olabiliyor. Özellikle geceleri aniden uyanan bebekler anne ve babaları telaşa düşürebiliyor, zor durumda bırakabiliyor. Hele çalışan anne babalar için 1 dakikalık uyku dahi çok değerli olabiliyorken, özenle uyuttuğunuz bebeğinizin gece yarısında uyanması sizin de uykunuzu bölüyor. Uykusuz geceler geçiren anne babalar bu durumdan oldukça şikâyetçi olabiliyorlar. Hem bebeğiniz sağlıksız bir uyku geçiriyor, hem de sizin uykularınız bölünüyorsa ne yapmak gerekir?

Bebeğiniz neden geceleri aniden uyanıyor?

Tam bebeğinizi uyuttuğunuz, yatağına yerleştirdiniz, rahat bir nefes aldınız… Günün yorgunluğunu gidermek için kahvenizi elinize aldınız ve televizyonun karşısına kuruldunuz. Veya siz de derin bir uykuya dalmak üzere odanıza çekildiniz. Bir süre sonra veya tam gecenin ortasında bebeğiniz ağlayarak uyandı.

Her anne babanın yaşadığı, artık rutinleşmiş bu sorunun sebeplerini merak ediyorsunuzdur.

Bebeğinizin derin uykusundan bir anda uyanmasının çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bu bebekten bebeğe değişen bir durumdur. Tam olarak kesinlikle bu sebepten diyebileceğiniz bir durum değildir. Bebeğiniz gece acıktığında uyanabilir. Bu o gece uyanmalarının muhtemel sebeplerinden biridir. Bebeğinizi gün içinde fazla bir sürede uyuttuysanız, ihtiyacı olan uykuyu zaten gün içinde aldığından dolayı gece uykusundan uyanıyor olabilir. Bebeğinizi uyuttuğunuz odanın durumu da bu uyanmalarda bir etkendir. Örneğin bebeğinizin odasında açık unutulan bir ışık, açık unutulan bir pencere de bebeğinizin uyanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bebeğinizin oda sıcaklığı da önemli ve unutulmaması gereken etkenlerden biridir. Örneğin bebeğinizin odası gereğinden fazla sıcak ise veya tam tersi olması gerekenden daha az sıcaksa, yani soğuksa, bu da bebeğinizin geceleri uyanmasında bir ihtimaldir. Tüm bunlar ihtimaller arasındadır. Fakat bazen de bilinmeyen bir sebepten dolayı da bebeğiniz uyanabilir.

Peki, bu durumda ne yapılması gerekir?

Bebeğiniz geceleri aniden uyanıyorsa bunun için tedbirler alabilirsiniz. Örneğin bebeğinizi uyuturken çok kalın veya çok ince giysiler giydirmemeye özen gösterebilirsiniz. Bebeğiniz ışık açıkken uyanıyorsa, bebeğinizi uyuttuktan sonra odasındaki ışıkları kapatabilirsiniz. Veya bebeğiniz dışardan gelen seslerden rahatsız olup, korkup uyanıyorsa odasının camlarını kapatabilirsiniz. Bebeğinizin odası anneye yakın bir yerde olmalıdır, bu bebeğe güven verir. Hem de ağladığında veya aniden uyandığında anne hızlıca bebeğinin yanına varabilir. Işıkları söndürüp odasından ayrılmadan önce ona biraz ninniler söylemeniz daha sakin bir uyku geçirmesinde yardımcı olacaktır. Bebeğinizi alışık olduğu battaniye veya yorgana sararak uyutmalısınız, düzeni bozulduğu için de uyanıyor olabilir. Bebeğiniz için uyuma ve şekerleme zamanları için bir düzen oluşturmalısınız. Gündüz uzun süre uyku uyuduğu için de gece uyanıyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top