Close

Bebeğiniz ne zaman su içmeye başlamalı ve nasıl davranmalısınız?

bebeginiz-ne-zaman-su-icmeye-baslamali-eniyikadin

Bebekler 6 aya kadar su içmeye ihtiyaç duymazlar. Küçük mucizeniz yavaş yavaş anne sütüyle beraber suya da ihtiyaç  duymaya başladı. Peki bunun doğru zamanı ne zamanı ne olmalı? İşte işinize yarayacak öneriler:

Yeni doğan bebeklere asla su veya şekerli su verilmemelidir. ( 0-3 aylık bebekler için)

Genellikle bebeğiniz 6 aylık olana kadar su içmemelidir. O zamana kadar ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimleri anne sütünden alır. 6 ay ve daha genç bir bebeğe çok fazla su vermek anne sütündeki besin maddelerinden yeterince faydalanamamasına sebep olabilir. Daha küçük bebeklerde vücudun elektrolit dengesini bozabilir, beyin ve kalp fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu dönemde doktorunuzun izni olmadıkça kesinlikle su vermeyin.

6.aydan sonra

6. ayından sonra ona küçük miktarlarda su verebilirsiniz, ama yine de aşırıya kaçmayın. Bu durum tok hissettireceğinden dolayı yemek yemesine engel olabilir ya da karnını ağrıtabilir.

Anne sütü veya maması su ile seyreltilmemelidir. Mama paketinin üzerinde yazan bilgilere uygun miktarda su katılmalıdır. Fazla su besin kalitesini düşürecek hatta su intoksifikasyonuna sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

5-7 aylık bebekler objeleri tutabilirler. O küçük elleri ile bardağı tutup su içmeye çalıştığında ona uygun hafif bir bardak seçerek tutmasını ve taşımasını kolaylaştırabilirsiniz. Bebeğinizin içebileceği su miktarını doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğinizde mide gribi(gastroenterit) gibi özel durumlar varsa doktorunuz susuz kalmasını önlemek için Pedialyte veya Infalyte gibi elektrolit sıvı takviyesi önerebilir.

Bebeğinizin birinci yaş gününden sonra katı gıdalar ve tam yağlı süt içebildiği zaman, istediği kadar su içmesine izin verebilirsiniz.  Yine de küçük mucizenizin sağlığı için ne zaman ve ne kadar su içebileceğini doktorunuza danışmadan karar vermemenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top