Close

Bebeklerde uyku

bebeklerde-uyku-eniyikadin

Hiç şüphesiz bir bebeğin iyi uyuması ve iyi uyutulması hem anne ve baba hem de bebeğin kendisi için çok yararlı bir durum olacaktır. Tabi yeni doğan bir bebekle sürekli ilgilenilmek ve oynanmak istense bile yeni doğan bebeğimizin her şeye ihtiyacı olduğu gibi uykuya da önemli açıdan ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Peki, bebek nasıl uyutulmalıdır, bebeğin uykusuna yardımcı olabilecek tavsiyeler nelerdir?

Bebeğin karnının tok olması

Bugün biz yetişkinler için bile karnımızın tok olması rahatlıkla ve güzel bir uyku uyumamıza etki ederken bu durum yeni doğmuş bebeğimizin de üzerinde etkili olacaktır. Eğer karnı açsa mızmızlanacak ve uyumayacaktır. Bu yüzden bebeğimizi uyutmadan önce karnının tok olduğundan emin olmamız gerekmekte ve ondan sonra uyutmalıyız.

Bebeğin altının temiz olması

Bu durum da karnının tok olması kadar etkili bir durumdur. Bebek eğer altını pisletmişse bu onu huzursuz bir duruma itecek ve yine uyutmak isteseniz bile mızmızlanacak ve uyusa dahi bu onun için rahatsız bir uyku olacaktır. Bu nedenle yine bebeğimizi uyutmadan önce karnının tok olduğundan emin olduğumuz gibi altının da temiz olduğundan emin olmamız gerekmektedir.

Bebeğin gazının olmaması

Yeni doğan bir bebekte en çok sorun yaratan durumlardan birisi de gazının olması diyebiliriz. Özellikle bilinçsiz, ilk bebeğini kucağına alan anne ve babanın bebeğinin gazı olduğunu anlaması ve ardından ettiği müdahale ürkektir. Bu gaz durumu sadece uyku öncesinde değil her durumda bebeğimizi rahatsız edeceğinden huysuzluğu çok üst düzey olacaktır. Bu nedenle bebeğimizi doyurduktan sonra gazının alınmasına dikkat etmeliyiz. Karnı aç olduğu için uyumayacağı gibi karnını doyurduktan sonra gazı olduğu için de uyurken huysuzlanacaktır. Gazını alıp mışıl mışıl uyumasını sağlayabiliriz.

Anneyi emerken

Bir bebek doğduğu ilk andan itibaren anneyle duygusal ve zihinsel bağ kurar. Bu da annenin her zaman yanında olmasını istemesi demektir. Anne yanındayken huzurlu olacak, mızmızlansa bile anneni varlığıyla sakinleşebilecektir. Ve en önemlisi durumlardan birisi yeni doğmuş bebeğimizin besinidir. Anne sütü bebeğe her açıdan iyi geldiği gibi, yeni doğan bir bebek annesini emerken huzurlu ve rahat bir uykuya dalabilir. Yeni doğan bebeklerin en kolay uyuma yollarından birisi olan meme emmek, besin açısından da çok ama çok yararlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top