Close

Hamilelikte anne psikolojisi

hamilelikte-anne-psikolojiisi-eniyikadin

Hamilelik süreci anne adayları için birçok değişimin yaşandığı süreçtir. Anne adayları hamilelik döneminde hormonların artması sebebiyle psikolojik anlamda değişimler yaşayabiliyor. Anne adaylarında basit bir şeye karşı aşırı duygusallık veya aşırı sinirlenme gibi tepkilere rastlayabilirsiniz.

Hamilelik psikolojisi

Zaman zaman yaşadığımız çeşitli olaylar sebebiyle psikolojik olarak değişebiliyoruz. Fakat hamilelik döneminde bu psikolojik değişimler kat kat artabiliyor. Bu yüzden, hamilelik sürecinde olan anne adaylarına karşı dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bu yazı özellikle eşler için oldukça önemli. Sonuçta hamilelik süreci boyunca anne adaylarının yanında olacaklar. Annenin psikolojik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette anne adaylarına baskı yapmama kısmı var. Hamilelik süreci zorlu bir süreç olduğu için anne adayına baskı yapılmaması oldukça önemli. Baskı yapılırsa anne adayı stres altına girebilir. Bu durumda maalesef beraberinde düşük yapma riskini getirebilir. Bu yüzden anne adaylarını sıkmamaya özen göstermelisiniz.

Anneye psikolojik destek olun

Annenin psikolojik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette güler yüz ve anlayış var. Zorlu bir süreçte olan anne adayları sürekli gergin ve ağrı içinde olabilirler. Hatta çoğu zaman çoğu şeyden memnun da olmayabilirler. Bu yüzden anne adaylarının ne kadar zor bir süreçte olduğunu hatırlayarak onlara karşı güler yüzlü ve anlayışlı olmanızda fayda var. Sizin gösterdiğiniz güler yüz ve anlayış anne adayını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Bunun yanında, hamilelik süreci ilerlemiş anne adaylarında sürekli ağrı ve sancı olabilir. Böyle zamanlarda ağrı ve sancıların çabuk geçebilmesi için anne adayının yanında olarak ona destek çıkmalısınız. Bu gibi durumlar hamilelik sürecini çok yakından ilgilendiriyor. Ayrıca anne adaylarını üzecek şeylerden de kaçınmakta fayda var. Anne adaylarının üzüntüden stresten vb. Olumsuz şeylerden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Çünkü hamilelik dönemi hassas bir dönem olduğu için anne adayları olumsuz şeylerden çok çabuk etkilenebiliyor. Anne adayının etkilenmesi, bebeği de etkiliyor. Bu yüzden anne adaylarına karşı her zaman anlayışlı, sabırlı ve güler yüzlü olmakta fayda var. Anne adaylarının psikolojik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurarak, anne adaylarının mutlu ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top