Close

4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

4-aylik-bebeklerde-beslenme

Bebekler henüz çok küçük ve çok hassas oldukları 4. ayında yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Uzman doktorlar bebeklerin 17 haftadan önce ek bir besin almasını uygun görmemektedir. Anne sütünün yeterli olmadığı zamanlarda anne sütüne en yakın hazır mamalar bebeğe verilmelidir.

Bebeklerin sindirim sistemi ancak 6. Ayda tam olarak ek gıdalara yavaş yavaş geçebilmeye uygundur. Fakat anne sütü yetmiyor ve aile çok azda olsa ek besin vermek istiyorsa bebeğin desteksiz oturuyor olması ve yutma güçlüğü yaşamaması gerekir.

4 aylık bebeğe hangi gıdalar verilebilir

4 aylık bebek dışarıdan ek gıdalar ile beslenmek isteniyorsa hangi besinlerin verilebileceğine çok dikkat edilmelidir. 4 aylık bebeğe verilebilecek gıdalar şunlardır:

  • Avokado, elma, muz ve armut suları
  • Keçi sütünden yapılmış ev yoğurdu
  • Pirinç, arpa yulaf
  • Patates, yeşil fasülye

Bu gıdalar öğütülüp suları çıkartılarak, 1 çay kaşığı gibi çok az oranlarla ve kesinlikle birbirine karıştırmadan farklı zamanlarda ayrı ayrı verilmelidir.

4 aylık bebeğe kesinlikle verilmemesi gereken gıdalar

4 aylık bebek henüz çok küçük olduğundan bazı gıdalar sindirim sistemi için çok ağır olacaktır. Bu gıdalar kesinlikle 4 aylık bebeğe verilmemelidir. Gluten, inek sütü ve süt ürünleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, yumurta, proteinli diğer gıdalar 4 aylık bebeğe verilmemesi gereken besinlerdir. Bebeğin sindirim sistemi henüz anne sütüne uygun olduğundan farklı gıdalar ona ağır ve rahatsızlık verir. Bebeğinize zarar vermek istemiyorsanız bu gıdaları vermemeye dikkat etmelisiniz.

4 aylık bebek için beslenme önerileri

4 aylık bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Fakat anne sütünün yetmediği durumlarda ya da ailenin ek besinlere geçmek istemesi üzerine 4 aylık bebeğe anne sütü devam mamaları verilebilir. Bunun yanı sıra keçi sütü ile yapılan yoğurt, meyve suları ve sebze suları çok az miktarlarla verilebilir. Örneğin her gün sadece bir tane farklı besini bir çay kaşığı olacak şekilde vermeye başlayın. Bir gün içerisinde iki farklı besine asla başlamayın. Bebeğin farklı gıdalara yavaş yavaş alıştırılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top