Close

Anne sütünü arttıran 6 mucizevi yöntem

Mother with cute daughter. Blonde with long hair. Mom breastfeeding her little daughter

Bebeğim yeterince süt alıyor mu? Yeterince üretiyor muyum? Yeni anneler için emzirmek stresli bir eyleme dönüşebilir. Öyle ki emzirmekte sıkıntı yaşayan anneler kendilerinden şüphe duymaya başlarlar. Böyle durumda mutlaka uzman bir destek almalısınız. Danıştığınız uzman size sütünüzü arttırmak için besin önerilerinde bulunabilir. İşte anne sütünü arttıran 6 mucizevi yöntem

İŞTE ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN YÖNTEMLER

1.Arpa malt

Arpa malt şurubunu eczanelerde ve türevi mağazalarda bulmak mümkündür ancak şurubun %100 saflıkta olduğundan emin olunuz. Öyle ki, yüksek früktoz veya düzenli mısır, malt şurubunu seyreltmek ve tatlandırmak için karışıma eklenir. 

Nasıl kullanılır: Şekersiz kakaodan yapılan çikolatalı sütleri tatlandırmak için arpa maltını ekleyin veya şurubu fırınlanmış ürünlerdeki akçaağaç şurubuna ilave edin.

2. Rezene ve çemen tohumları

Rezene beyaz renkte tatlı, meyan kökü aromalı ve ince yeşil yapraklı bir sebzedir. Hem bitki hem de tohumu, çemen otu, proöstrojen içerir. Çemen otu, emziren anneler için çok önemli bir şeydir. İnanılmaz derecede popüler bir bitki olmasına rağmen, yanlış bir şekilde yanlış dozda ve yan etkilerini göz ardı ederek kullanılmamalıdır. Klinik çalışmalar, bu bitkinin çalıştığı mekanizmanın yanı sıra  süt üretimini arttırmak için tam dozu belirlemeyi denemiştir. Ancak kanıtlar hala yetersizdir.

En yaygın yan etkiler: İshal (zararsız), akçaağaç şurubu ter ve idrar kokusunu alır. Kullanımına gelirsek, bütün yiyeceklerin içine atabilirsiniz. Ayrıca size bir önerim var, balık ve tavuk yemeklerinin içine eklediğinizde lezzetli olacaktır. 

3. Yulaf

Yulaf muhtemelen en iyi bilinen anne sütü üreticisidir. Tabi ki arpadan  sonra, yulafın diğer besinlerden daha yüksek bir diyet beta-glukanı var. 

Onu nasıl kullanırsınız? Yulafı kullanmak oldukça kolaydır; meyvelerle, keklerle, kurabiyelerle veya yulaf ezmesiyle yulaf atıştırırsınız – ama biraz ilham alırsanız, kuru meyvelerden köfteye kadar her şeyde kullanabilirsiniz.

4.Diğer tam tahıllar

Arpa ve yulafın yanı sıra, tam buğday ve kahverengi pirinç de beta-glukan açısından zengindir, ancak laktojenik gıdalar üzerine yapılan araştırmalarda rutin bir şekilde gözden kaçmıştır. Beyaz unun ve beyaz pirincin sadece aynı düzeyde faydaları olmadığını unutmayın.

Bunları nasıl kullanacaksınız? Tam buğday unuyla, ekmek, krep ve çöreklerde takas yapın ve beyazı istediğiniz her yerde kahverengi pirinci tercih edin.

5.Yağsız et, yumurta, süt ve fasulye gibi protein açısından zengin gıdaları kullanın

Anne sütünüzü daha yüksek besin değeri sağlaması  için protein kaynakları bakımından zengin bir diyet yapın. Yumurta, süt, fasulye ve mercimeklerin yanı sıra tavuk gibi yağsız etler de diyetinize iyi katkılar sağlar. Vücudunuzdaki cıva seviyelerini yükseltmekten kaçınmak için her zaman az miktarda su içeren deniz ürünlerini tüketmelisiniz. Karides, konserve hafif ton balığı, ve somon iyi seçeneklerdir.

6.Vitamin ve mineraller

Vitamin ve mineral takviyeleri hakkında doktorunuza danışın. Anne sütü, sağlıklı ve dengeli bir diyetle birleştiğinde, siz ve bebeğiniz için yeterli vitamin ve mineral sağlamalıdır. Ancak, ikiniz için yeterli besinleri sağlamaya dair endişeleriniz varsa, vitamin ve mineral takviyeleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bebeğiniz ve sizin için önemli olan sağlıklı ve vitamin ağırlıklı beslemektir böylelikle sütünüzün besin değerinde de artış görülecektir.

scroll to top