Close

Anason yağı faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

Anason yağı faydaları

Antik çağdan beri kullanılan anason yağı birçok sorun için kullanılmaktadır. Son zamanlarda alternatif tıp olarak bu tür doğal yağlar oldukça revaçtadır. Aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz anason yağı ne işe yarar ve ne gibi sorunlarda kullanılır? İşte anason yağının faydaları…

Anason yağının sayısız faydası vardır. Genellikle sağlık ile ilgili konularda daha çok tercih edilen anason yağı, anason tohumunun pres makinesinden geçmesi ile elde edilmektedir. Çok hoş bir kokuya da sahip olan anason yağı kokusu ile sinir sistemine de iyi gelmektedir.

ANASON YAĞININ FAYDALARI

Anason yağı mutlaka dikkatli kullanılması gereken bir yağ türüdür. Aktarlarda rahatlıkla bulunabilir fakat çok pahalı bir yağdır. Ucuz olanları ise başka yağlarla karıştırılan anason yağıdır. Bu yüzden anason yağını hem alırken hem de kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Anason yağı romatizma, bronşit, soğuk algınlığı, migren, solunum, astım ve kas ağrılarına çok iyi gelmektedir. İçtiğiniz su veya çaya damlattığınız gibi tütsü olarak da kullanabilirsiniz. Anason yağını hamilelikte kullanmamalısınız. Sadece hamilelik değil emzirme döneminizde de anason yağından uzak durmalısınız. Ayrıca hassas bir cilde sahip iseniz veya bir kanser türünün tedavisini görüyorsanız kesinlikle anason yağını kullanmamalısınız.

Anason yağının muhakkak orijinal olanını almalısınız. Aksi takdirde sağlığınızı tehdit edebilir. Anason yağı suya 4-5 damla damlatılmak sureti ile kullanılmalıdır. Günde 3 kereye kadar kullanılabilir. Eğer anason yağının dozunu fazla kaçırırsanız önce hafif bir sarhoşluk yaşayıp daha sonrada uykunuz gelebilir. Dışarıdan masum gibi görünse de bu büyük bir tehlikeye yol açabilir o yüzden anason yağının dozunu çok iyi ayarlamalısınız.

ANASON YAĞININ KULLANIM ALANLARI

Gaz problemleri, hıçkırık, kuru öksürük, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklardan anason yağı sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Anason yağı damlattığınız çayınız bu gibi problemlerinizi çözmenizde yardımcı olacaktır. Kuru öksürük için ise bir tencere suya damlatılan birkaç damla anason yağını biraz kaynatın ve buharını soluyun. Bu tedavi yöntemi grip ve nezle de meydana gelen burun akıntısına da iyi gelmektedir.

Bunlar dışında bitten kurtulmak içinde anason yağı kullanılabilir. Birkaç damla badem yağı ile anason yağını karıştırıp saç derinizde 10 dakika bekletin ve şampuanlayıp durulayın. Günde 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Son olarak alınan yaş sonucunda sarkan göğüsleriniz içinde anason yağı imdada yetişmektedir. Anason yağını sürdüğünüz göğüslerinizin gitgide dikleştiğini göreceksiniz.

Anason yağını hamilelikte kullanmamalısınız. Sadece hamilelik değil emzirme döneminizde de anason yağından uzak durmalısınız. Ayrıca hassas bir cilde sahip iseniz veya bir kanser türünün tedavisini görüyorsanız kesinlikle anason yağını kullanmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top