Close

En kolay ulaşılabilen tropikal meyve ananasın faydaları

Tadına aşina olduğumuz tropikal bir meyve olan ananas genellikle aromatik lezzeti nedeniyle tercih edilmektedir. Sağlığa önemli yararları bulunan ananasa sene boyunca manav ve marketlerde rastlıyoruz. Bünyesinde barındırdığı besin değerleri bakımından oldukça zengin ve düşük kalori içermesi nedeniyle de dikkatleri üzerine çeken bu meyvenin yararları saymakla bitmiyor.

KANSERE KARŞI ETKİN BİR ÇÖZÜM

Kansere sebep olan serbest radikal ismiyle adlandırılmış zararlı hücrelerin çoğalmasını ve vücutta dolaşmasını önlemek için vücudun antioksidona ihtiyacı vardır. Bir antioksidan deposu olan ananasın, bromelain enzimi içerdiği araştırmalar sonucu ortaya koyulmuştur. Bu enzim tümörlü hücrelerin alanlarını genişletmelerinin önüne geçerek büyümelerine engel olarak kanser hücrelerine karşı bağışıklık sisteminin harekete geçmesine yol açmaktadır.

SOĞUK ALGINLIĞINA BİREBİR

Vücut direncinin zayıflaması neticesinde meydana gelen gribal enfeksiyonlar bedenin zayıflamasına ve bağışıklık sisteminin gerilemesine sebep olur. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm bolca C vitamini alarak hastalıkla mücadelenizi desteklemektir. C vitamini bakımından zengin olan ananasın 100 gramı yaklaşık olarak 48 mg C vitamini barındırmaktadır. Bu bir insanın günlük ihtiyacının yarısından biraz fazla olan bir miktardır. Ananas tüketerek soğuk algınlığı durumlarında grip ve öksürüğe engel olabilirsiniz.

CİLT VE SAÇ BAKIMINDA NEM DEPOSU

Güzellik dünyasında son zamanda dikkatleri üzerine çeken B vitamini ananasta bolca mevcuttur. B vitamini, saçlarımızın dokusunu ve sağlamlığını korur, saç dökülmesinin önüne geçer. Cilt için nem sağlayarak cilt tahrişleri azaltır. Ananas tüketimiyle cildinizin ve saçlarınızın sağlığına teşvikte bulunabilirsiniz.

SİNDİRİM SORUNLARINA KARŞI ANANAS

Sahip olduğu bromelain proteaz enzimleriyle proteinleri sindiren bir yapısı vardır. Böylece besinlerin de sindirimine yardımcı olarak proteinlerin vücudunuza doğru şekilde yarar sağlamasını kolaylaştırır. Hazımsızlık, midede meydana gelen yanma hissi, gaz gibi problemler için tercih edilebilir.

TOK TUTARAK KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR

Daima içtiğiniz suyun içerisine ananas dilimleri atabilirsiniz. Ananas dilimleri kattığınız suyunuzu düzenli olarak tüketmeniz tokluk hissi verecektir. Bu karışım sayesinde açlık hissine kapılmadan hızla kilo verebilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz ananaslı suyunuz, bünyenizdeki kötücül parazitlerin atımında da yardımcı olacaktır.

KALP DOSTUDUR

Ananas değerli bir potasyum kaynağıdır, kan damarlarındaki gerginliği ve stresi azaltır; vücudun pek çok bölgelerine kan dolaşımını arttırır. Kan damarlarınız gevşediğinde, kan basıncı azaltarak kan akışı daha az kısıtlanır. Böylece, hipertansiyondan muzdarip olma ihtimaliniz azalır. Ananastaki potasyumun, pıhtıların kan akışını engellemesine engel olur. Kalp krizi ve felç gibi durumların önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top