Close

Tropikal iklimlerin mucizevi bitkisi ananas

Ananasın faydaları nelerdir?

pineapple smoothie

Ananas dünyanın birçok yerinde, mutfaklarda kullanılan tropik bir meyvedir. Tropikal iklimlerde yetişir ve sıra dışı bir tada sahiptir. Farklı bölgelerde yetişen ananasların lezzetleri de farklı olmaktadır. İlk keşfedildiği dönemlerde oldukça pahalı olan ananas, şimdilerde dünyanın her noktasında mevcut olduğundan satın alım imkanı daha kolaydır. Ananasın sağlık üzerinde de birçok faydası vardır. 

İnsan vücudunun gün içerisinde alması gereken belli miktarda C vitamini seviyesi vardır. Bir porsiyon ananas, bir insanın gün içerisinde alması gereken C vitamini miktarının yüzde 130’unu karşılamaktadır. C vitamini bağışıklık sistemini artırmaktadır. Çünkü C vitamini beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarır, hastalıkları azaltır, hastalık risklerini en aza indirir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmiş olur. Bu nedenle gün içerisinde tüketeceğiniz bir porsiyon ananas günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayacak ve bağışıklık sisteminizi artırmış olacaktır.

ANANASIN EN ÖNEMLİ FAYDASI: KANSERİ ÖNLEME

Ananas; göğüs, boğaz ve ağız kanserinin önlenmesinde doğrudan etkilidir. Çünkü içeriğinde kanser hücreleriyle savaşan birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Ananasın içeriğinde yüksek miktarda C vitamini, A vitamini, bromelain, beta karoten, yüksek miktarda manganez ve çeşitli flavonoid bileşkeleri vardır. İçeriği itibariyle yeterli miktarda ananas tüketimi kanser oluşum riskini azaltmaktadır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRMA

Ananasın faydaları arasında sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden söz etmek gerekirse, ananas hem çözünür lif hem de çözünmez lif içerdiğinden zengin bir lif kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayarak kabız, ishal gibi hastalıklardan korur. 

Eğer sindirim sorunları yaşıyorsanız, tükettiğiniz besinleri hazmedemiyorsanız ve kabız, ishal gibi hastalıklara yakalanmışsanız gün içerisinde bir porsiyon ananas tüketmelisiniz. Bu sayede hızla iyileşeceksiniz ve vücudunuzun bağışıklık sistemi artmış olacaktır.

ANANAS: ZENGİN MANGANEZ KAYNAĞI

Ananasın içeriğinde yüksek miktarda manganez bulunmaktadır. Bu mineralin kemiklerin güçlenmesinde çok önemli işlevleri vardır. Ananasın bir porsiyonunda, insan vücudunun ihtiyacı olan manganez miktarının yüzde 70’inden fazlası bulunmaktadır. Bu yüzden yeteri kadar ananas tüketimi kemik sağlığını güçlendirmekte ve bu alandaki hastalıklarınız için şifa kaynağı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top