Close

Altın Sarısı Mucize Sarıkök’ün Faydaları

 

Sarıkök nam-ı diğer zerdeçal kökü, parlak sarı bir renge sahip otsu bir bitki türüdür. Yapılan çalışmalara ve edinilen deneyimlere göre soğuk algınlığı, kanser ve birçok hastalığı önlediği görülmüştür. Aslında köksapları ve kökü için toplanan taze sarıkök, sağlık açısından bitkisel bir güç olan zencefille yakından ilişkilidir.

Zerdeçalı yerel aktarlardan veya bazı eczanelerden çok kolay şekilde satın alabilirsiniz. Ancak bu mucize bitkiden uzun vadede fayda elde etmek için en iyi yol düzenli bir şekilde tüketmektir. Kullanmadan önce bir uzman hekime danışmanız ve kullanım miktarı hakkında bilgi almanız önerilir.

Sarıkök’ün (Zerdeçal) Faydaları

  • Ayurveda açısından sarıkök yani zerdeçal, hafif ve kuru olmasının yanında acıda bir tada sahip olmalıdır. Zerdeçal doğal bir anti-inflamatuar olarak görülmektedir.
  • Kan akışını hızlandırır ve vücutta bulunan faydasız gazı gidermeye yardımcı olur. 
  • Kadınlarda ise ovulasyon açısından etkili bir bitkidir. Ciltte de çok güzel etkilere sahiptir ve doğal olarak antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. 
  • Özellikle kalp hastaları için kan seyreltmek için çok etkili bir bitkidir. 
  • Vücuttaki solucanları ya da parazitleri giderir. 
  • Sarıkök yaraların iyileşmesi yönünden çok etkilidir ve ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. 
  • Sarıkökün kemoterapi tedavisinin ardından iyileşmeyi hızlandırdığı da gözlemlenmiştir. Ayrıca zerdeçal bitkisi çeşitli kanser türlerinin de önüne geçer.

Sarıkök Nasıl Tüketilebilir?

Pek çok faydası bulunan sarıkök bitkisini tüketmenin bir çok yolu bulunmaktadır. Sarıkökü nasıl tüketeceğinizi bilmiyorsanız bu önerileri inceleyebilirsiniz:

Altın Macun: Zerdeçalın içeriğinde olan kurkumin bitkisi vücutta zayıf bir şekilde emilmektedir. Karabibere keskin bir tat veren piper zerdeçalın emilimini hızlandırmaktadır. Araştırmalar ile piper maddesinin kurkumin emilimini neredeyse %2000 artırdığı gözlemlenmiştir. Kurkumin suda çok fazla çözünmemektedir ve bu vücudun emilimini engellemektedir. Ancak kurkumin yağ ile birlikte daha iyi çözünmektedir. Bu yüzden zerdeçalı sağlıklı yağlar ile tüketirseniz emilimin hızlanmasında etkili olacaktır. Altın macun tarifi bu 3 etkeni birleştirerek elde edilir. Zerdeçal, karabiber ve emilimin artması için zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan herhangi biri ile karıştırılır. Bu tarifte sarıkökten en verimli etkiyi almak beklenir.

Zerdeçal Sütü: Sarıkök bitkisini genellikle lezzetli olmadığı için tüketilmemektedir. Zerdeçal sütü tarifini uygulayarak zevkle tüketebileceksiniz. Zerdeçal sütü ya da altın süt, Hindistan’da kullanılan tedavi türlerinden biridir. Bu tarifle zerdeçalın, emilimi artar, sütün sağladığı yağ ve protein sağlıklı bir bileşik oluşturur.

Zerdeçal Çayı: Zerdeçalda bulunan kurkumin suda çok iyi çözünemez ancak tedavilerde de kullanılan bir yöntem olarak zerdeçal kökünü kaynatıp çay olarak tüketilebilir. Zerdeçal çayını sık ve düzenli içen bireyler daha sakin ve daha ağrısız günler geçirebilmektedir. Zerdeçal eğer 10 dakika boyunca kaynatılırsa kurkuminin çözülmesi 3 kat hızlandırılmış olur. Ciltte bulunan problemlerde de zerdeçal çayı önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top