Close

Sivrisineklerden kurtulmak için 7 doğal yöntem

sivrisinek-eniyikadin

sivrisinek-eniyikadin

Sivrisinek, havaların ısınması yani yaz aylarının gelmesi ile birlikte ortaya çıkan ve kişiyi çileden çıkartan bir sorundur. Sivrisinek, sadece deriyi ısırarak kişiye rahatsızlık vermez. Gecenin en tatlı uykusunda kulakta bıraktığı sesler de kaşıntısı kadar sinir bozucudur.

Sivrisinek ısırığının etkileri nelerdir?

Sivrisinek ısırığı, ciltte şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Görsel olarak sivilceye benzer bir leke bırakır. Sivrisinek ısırığı birçok hastalığa sebep olabilir. Sıtma, zika virüsü, sarı humma gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

Sivrisinekten koruyan doğal kovucular nelerdir?

Sıcak havalarda, gece gündüz demeden rahatsızlık veren sivrisineklerden korunmak için kimyasal katkılı ürünler kullanmak zorunda değilsiniz. Önereceğimiz yöntemler ile sivrisineklerden korunmanız mümkün.

  • Lavanta yağı: Lavanta, sivrisineklerin hiç hoşlanmadığı kokular arasındadır. 100 ml lavanta yağını nemlendirici ile karıştırarak vücudunuza sürebilirsiniz. Böylece hem cildiniz nemlenir hem de sivrisinekler sizden uzak durur.
  • Badem yağı, ıtır çiçeği yağı ve fesleğen yağı: 20 damla ıtır çiçeği yağı, 20 damla fesleğen yağı ve yaklaşık 100 ml badem yağı karıştırılarak cilde sürülür. Bu yöntem özellikle bebekleri sivrisineklerden korumak için önerilir.
  • Papatya: Kurutulmuş papatya çiçeğini bir suda iyice yıkayın. Yıkadığınız suyu süzdükten sonra vücudunuza sürebilirsiniz.
  • Sarımsak ve bebek şampuanı: 30 diş sarımsağı, 1 litre su ile kaynatın. Süzdükten sonra suya bebek şampuanı ekleyin. Karışım için homojen bir kıvam elde etmeniz gerekir. Kol, yüz ve ayaklara bu karışımı sürerek sivrisineklerden korunabilirsiniz.
  • Tarçın yağı: 4 çay kaşığı tarçın yağını 1 bardak suya ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı püskürterek kullanabileceğiniz temiz bir şişeye aktarın. Vücudunuza, giysilerinize, odaya sıkarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.
  • Nane yağı: Cildinize nane yağını doğrudan sürebilirsiniz.
  • Kekik yağı: 2 çorba kaşığı zeytinyağına birkaç damla kekik yağı ekleyerek doğal bir sivrisinek kovucu elde edebilirsiniz. Sprey şişesi yardımı ile veya doğrudan elinizle cildinize uygulamanız mümkün.

Ayrıca Sivrisineklerin fesleğen kokusundan hiç hoşlanmadığı herkes tarafından bilinir. Bu yüzden sivrisineklerden korunmak için camların önüne fesleğen koymanız da tavsiye edilir.

scroll to top