Close

Keten tohumu yağının sağlık için faydaları

Keten tohumu yağı nedir, faydaları nelerdir?

Flax seeds linseed superfood healthy organic food concept on dark background with copy space top view

 

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu yağın içinde yaklaşık omega-3 oranı %55 civarındadır. Keten bitkisi yüksek lif oranına sahip ve potasyum açısından zengindir. Peki, keten tohumu yağının insan sağlığına etkisi nasıldır?

Keten tohumu yağı çıkarılırken oluşan artıklar hayvanları beslemek için kullanılabilir. Özellikle omega3 açısından zengin olduğu için tavukların beslenmesinde kullanılabilir. Keten tohumu çok yönlü bir bitki olmakla beraber farklı iklimlerde de yetişebilme imkanına sahiptir. Geleneksel yağlar arasında omega3 açısından oldukça zengin olduğu için alternatif olarak kullanılabilir. 

KETEN TOHUMU YAĞININ HARİKA FAYDALARI

Keten tohumu yağı sağlıklı yaşamak isteyen bireylerin olmazsa olmaz tercihleri arasındadır. Öyle ki, keten tohumu yağı kalp sağlığını iyileştirmek, iltihap ve gut azaltmak ve kanser ve erken yaşlanmayı önlemek gibi işlevlere sahiptir. 

Kan basıncınızı düşürmeye, kalp krizlerini ve felçleri etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olur. Kalbinizi keten tohumu yağı ile koruma altına alabiliriz.

Keten tohumu yağı yüksek oranda antioksidan içerir. Vücudun çeşitli bölgelerindeki serbest radikallerin sağlıklı hücrelere zarar vermesini engelleyerek kanserden korur.  Vücuttaki hormon dengeleri üzerinde doğrudan etkiye sahip olabilmektedir.

Keten tohumu, yüksek oranda lif içerdiği için sindirime de yardımcı olur. Kolonu yağlar ve doğal bir müshil olarak çalışır. Lifler dışkının toplanmasına ve sindirim sitemi boyunca hareket etmesini sağlar. Böylece kabızlık ve ishali engellemiş olur. Kolon kanseri riskini azaltmaktadır. 

Keten tohumu yağı, eklem ve kaslarda doğal ağrı ve ağrıların yanı sıra artrit ve hatta gut gibi daha ciddi durumlar da dâhil olmak üzere vücutta çeşitli iltihaplanma biçimlerini önleyebilmektedir. 

Keten tohumu yağı, iyi bir cilt sağlığı ve egzama gibi rahatsız edici cilt problemleri için kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biridir. Egzama, kabarma veya çatlama yapabilen kuru, kırmızı ve kaşıntılı deriye neden olan yaygın bir cilt bozukluğudur. Genel olarak gıdalara, kimyasallara veya parfüm veya sabun gibi diğer maddelere karşı alerjik bir tepkiye neden olur.

KETEN TOHUMU YAĞI NASIL KULLANILIR?

İyi bir markadan soğuk preslenmiş organik bir keten tohumu yağı almak en sağlıklı olanıdır. Hangi markadan almış olursanız olun, keten tohumu yağı siyah bir şişede saklanmalıdır. Tadı hoşuna gitmeyen kişiler, kapsüllerini de tercih edebilirler. Keten tohumunun en iyi özelliklerinden biri çok yönlü kullanım alanı olmasıdır. Salata soru veya diğer soslardaki yağlar için de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top