Close

3 Aylık Bebek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bebek gelişiminde kilo her şeyin yolunda olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir kriterdir. Bebeklerinizin kilosunu takip etmeniz ilerleyen dönemde sorunlara yol açacak problemlerin önüne geçmenizi sağlamanıza yardımcı olur. Bebeğiniz kaç kilo olmalı, boyu ne kadar olmalı, sağlıklı aralık nedir bilmenizde fayda vardır.

3 Aylık Bir Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

3 aylık erkek bir bebek ortalama olarak 6 kilogram olarak belirtilir. Kız bebekler ise ortalama 5,5 kilogramdır. Sağlıklı kilo aralığı ise erkek bebekler için güvenli kilo aralığı 4,5 kilo ile 7,5 kilo arasıdır. Bu aralık kız bebekler için 4 kilo ile 7 kilo arasıdır. Bu değerler tam 3 ayını doldurmuş ve 4. aydan gün almış bebekler için geçerlidir.

3 Aylık Bebek Boyu  ve Baş Çevresi Kaç Cm Olmalıdır?

3 aylık erkek bir bebeğin ortalama olarak boyu 60 cm’dir. Bebek kız ise ortalama 58 cm’dir. Sağlıklı boy aralığı ise erkekler için güvenli boy aralığı 55 cm ile 65 cm arasındadır. Kız bebeklerde ise 54 cm ile 64 cm aralığındadır.

3 aylık erkek bir bebeğin baş çevresi ortalama 41 cm’dir. Bebek kız ise ortalama 39 cm’dir. Sağlıklı baş çevresi ise erkek bebeklerde 38 cm ile 43 cm arasındadır. Kız bebeklerde ise 37 cm ile 42 cm’dir.

Bebeğinizin Ölçümleri Uymuyorsa…

Bebeğinizi ölçtünüz ve ölçümlerin sağlıklı güven aralığının dışında olduğunu gördüyseniz panik yapmayın. Bu sonuçlar net bir problem var demek değildir. Fakat doktora göstermenizde fayda vardır. Bebeğinizin ölçümlerinin sağlıklı güven aralığının dışında çıkmasının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler nedir? 

  • Bebeğinizin bazı etkenler ile vücut değerlerinin değişkenlik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Bebeğin fazla beslenmesi ya da daha az beslenmesi bebeğinizin kilosunu etkiler. 
  • Bebeğinizin hareketliliği de çok önemli etkenlerden bir tanesidir. Her bebeğin kendine özgü bir hormon dengesi bulunmaktadır. Hormon dengesine bağlı olarak da kiloda gözlemlenen problemlerle karşılaşılabilir. 
  • Kiloda da, boyda da veya baş çevresinde de anneye ve babaya bağlı vücut yapılarından kaynaklı olarak sağlıklı güven aralığının dışına çıkabilir.  
  • Eğer bebeğiniz normal doğum olmadıysa ve erken doğum olduysa da değişiklikler görülebilir. Bebeğiniz eğer boyu uzunsa vücut değerlerini ona göre değerlendirmeniz gerekecektir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz. 

3 Aylık Bebeğin Duyuları

  • Bebeğiniz 3. ayına girmesiyle birlikte görüş yeteneği de artış kazanır. Artık algıladığı renklerin sayısı artar. 
  • Renklerin tamamını algılayabilmesi için yaklaşık 6. ayına kadar zamanı vardır. 
  • Bu aylarda artık işitme kuvvetinde de önceki aylara göre daha iyi duyabilir. Bebeğinize hikayeler okuyabilirsiniz. Şarkılar söyleyerek uyutabilirsiniz. 
  • Bunların yanı sıra bebeğinizin ellerini daha iyi kullandığını gözlemleyebilirsiniz. Saçlarınızı tutabilir, kaşık tutabilir, bardağı avuçlayabilir veya çıngırak alıp sallayabilir. 
  • Artık eskisi gibi başı düşmeyecektir. Çünkü artık kaslarında da gelişmeler olduğu için artık kafasını kaldırabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top