Close

Bebeklerde Balgam

 

Balgam, vücudun dışarıda aldığı organizmalara karşı oluşturduğu savunma mekanizmasından kaynaklı olarak ürettiği mukus salgısıdır. İnsanın boğazının tahriş olmamasına yardımcı olarak enfeksiyon içeren ya da diğer vücuda zararlı olan ve vücut tarafından istenmeyen maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Fakat büyüklerde olduğu gibi bebeklerin bu mukus salgısını vücuttan atmaları kolay değildir. Bebekler daha gelişimlerini tamamlamadıkları için yapıları gereği yetişkin bir insana göre daha hassas olduklarından dolayı onlar için önerilecek çözümlerin de onları etkilemeyecek biçimde olması gerekir. Bebeklerde gelişimin düzgün sağlanması için de bu önerilerin doğal yöntemler ve doğal maddelerle olması gerekir.

Bebeklerde Balgam Söktürücü

Limonlu su

Su ve limon ile yaptığınız karışımın bebeğe verilmesi balgamın sökülmesinde yardımcı olabilecek doğal yöntemlerden biridir. Fakat bu karışımı sadece 18 ayını doldurmuş bebeklere uygulamanız bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. 18 ayını doldurmuş bebekler içinse bu karışım, bebeğinizin boğazının yumuşamasını sağlar ve boğazda bulunan balgamın acısız bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Su Tüketimi

Bebeklerde de yetişkinlerde olduğu gibi su tüketimi oldukça önemlidir. Suyun vücuda birçok faydası olduğunu biliyoruz. Su içmek boğazın nemliliğini artıracağı için balgamın sökülmesini ve atılmasını kolaylaştırır. Fakat her şeyde olduğu gibi su için de vücudun ihtiyaç duyduğu miktardan fazlasını almak vücut için yarar sağlamaz hatta bazı zararları da görülebilir. Bu sebeple bebeğinize vermeniz gerek su miktarı ihtiyaç duyduğu su miktarıyla eş değer olmalıdır.

Elma ve Armut Kabukları

Elma ve armutların kabuklarını soyun ve bir cezveye koyun. İçerisine tarçın ve zencefil ilave edip meyve ve baharatlarla doğal bir karışım elde edin. Cezvenin içerisine su ekleyerek karışımı kaynatın ve bir çay hazırlayın. Bu çay balgamın boğazdan sökülmesini ve atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca havuç suyunun da balgamı sökmeye ve vücuttan atmaya yardımcı olabileceği söylenebilir..

Çörek Otu ile Balgamın Atılması

Çörek otunun birçok faydası vardır. Bu faydalardan biri de balgam sökücü olmasıdır. Çörek otunu bir cezvede kaynatın. İçerisindeki parçacıkları süzün ki bebeğinize zarar vermesin. Bebeğinize bir kaşık yardımı ile ya da biberonla içirebilirsiniz.

Ihlamur

Ihlamur grip, nezle, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa faydası vardır. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de balgamın sökülmesine yardımcı olur. Market, aktar gibi evinize yakın ve kolayca ulaşılabilecek yerlerde bulunur. Hatta çoğumuzun evinde kışın vazgeçilmez içecekleri arasına girmiştir bile. Bu yüzden istediğiniz an ve saatte bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Tabii bunların bebeğinizin 6 ayını doldurduktan sonra içirmeye dikkat edin. 6. aya kadar çocuğunuzu ihtiyaçlarını anne sütü ile sağlayın.

İçeceklerle olduğu kadar bitkisel yağlar ile de bebeğinizin balgamının sökülmesine yardımcı olabilirsiniz. Oda sıcaklığına getirilmiş kekik yağını, raf ömrü dolmamış okaliptüs yağını (organik olmasına özen gösterin) bebeğinizin sırtına ve göğsüne sürün. Bebeğinizin bulunduğu odada nem oranına dikkat edin. İhtiyaç duyulursa da buhar makinesi bulundurun. Bu yaptıklarınızla da bebeğinizin balgamının sökülmesine yardımcı olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top