Close

Şifalı bitki biberiyenin 10 faydası!

Bugüne kadar baharat ve hoş koku verme amacıyla kullanılan biberiyenin son yıllarda zayıflamadan cilt güzelliğine, saç sağlığından uyku problemlerine, guatr ve kalp hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa iyi geldiği araştırmalarca ortaya konmuştur. Son yıllarda adından sıkça bahsedilen biberiyenin tüm faydalarına sizler için değindik.

Biberiyenin faydaları nelerdir, nelerde kullanılır?

Biberiye, içeriğinde yüksek miktarda A ve C vitaminleriyle tiamin, riboflavin, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve bakır minerallerini barındırır. Anti septik ve iltihap sökücüdür. Antioksidan özelliği vardır. Taze veya kurutulmuş bitkisi yemeklere ve salatalara ekleyebilirsiniz. Çay olarak tüketebilirsiniz. Bitkisinden esans edilmiş yağını kullanabilirsiniz.

  1. Kilo vermeye yardımcı olur. Biberiyeyi bitkisini taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ekleyerek tüketmek ya da biberiye çayı içmek iştahınızı kesecektir.
  • Selülitlerle savaşır. Selülitli bölgeye masaj yaparak yedirdiğiniz biberiye yağı selülitleri azaltacak ve daha güzel bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Biberiyenin içeriğinde bulunan Karnosal maddesi meme kanseri, kolon kanseri, lenf kanseri, prostat kanseri gibi birçok kanser türünde yaklaşık %70 oranında iyileştirici etkiler sağladığı klinik deneylerle kanıtlanmıştır.
  • Sinir sistemini ve beyin aktivitesini geliştiren biberiye bu özelliği ile hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Alzheimer hastalığının önüne geçilmesinde kullanılabilmektedir. Sinirsel aktivite artışını desteklediğinden epilepsi hastalarının kullanması önerilmemektedir.
  • Stres ve endişe giderilmesinde etkilidir. Biberiyenin sakinleştiren kokusu kas ve sinirleri gevşeterek rahatlamanızı sağlar.
  • Migreni ve baş ağrısını azaltır.Kaynatılmış biberiyeyi yaklaşık 10 dakika süreyle solumak ya da ağrıyan bölgeye biberiye yağı ile masaj yapmak ağrıyı dindirmekte faydalı olmaktadır.
  • Kaynatılmış biberiye solumak iltihap söktürücü ve antiseptik içeriği sayesinde solunum yolu hastalıklarına ve ağız kokusuna da tedavi olabilmektedir. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz biberiyebağışıklık sisteminin güçlendirerek vücut direncini arttırır.
  • Biberiye yağının antiseptik özelliği ciltte oluşan alerji ve enfeksiyonları dindirmektedir. Zeytinyağına ekleyeceğiniz biberiyeyağını problemli bölgeye masajla yedirebilirsiniz.
  • Yemeklere ekleyeceğiniz veya çay olarak tüketeceğiniz biberiye bitkisi kullanımı reflü, gastrit, spazm gibi mide sorunlarına çözüm olabilmektedir.
  • Zayıflayan ve koparak dökülen saçlara sahipseniz biberiye tüketimi önerilmektedir. Şampuanınıza biberiye yağı ekleyebilir, biberiye kaynatarak kür hazırlayabilir ya da doğal biberiye şampuanlarını temin ederek kullanabilirsiniz.
scroll to top