Close

Mutluluk hormonu “dopamin” testi nasıl yapılır?

Dopamin çok sık karşılaşılan bir kelime değildir. Lakin, bu kelime çok önemli bir hormonun tanımıdır. Dopamin hormonu, beyin içerisinde salgılanır ve sinir hücrelerinin doğru şekilde iletişimini gerçekleştirir. İnsanlar arasında mutluluk hormonu olarak adlandırılan bu hormonun eksikliği nasıl anlaşılır? Eksikliği sonucu ortaya  ne çıkar?

MUTLULUK NASIL ÖLÇÜLÜR?

Dopamin testi vücutta bazı eksikliklerin nedenini bulmak amacıyla yapılır. Dopamin maddesinin eksikliğinin bulunması yolunda EEG çekilir ve sonucunda eksiklik olup, olmadığı anlaşılır. EEG testi ile beynin elektron yapısının görünmesi kolaylaşır ve bu elektron görünümü sonucunda eksikliğin derecesi belirlenebilir.

Bu test ile birlikte bir insan vücudunun bu maddeye ne kadar ihtiyacı olduğu fark edilir ve bu maddenin karşılanması yolunda adımlar atılır. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan dopamin eksikliği, adı üstünde mutluluk eksikliği anlamına gelip,  insanın günlük yaşamını ve duygusal durumunu büyük ölçüde etkiler. Eksikliğin varlığı sonucunda uygulanacak tedavide ilaçlar kullanılabilir ve tedavi tamamen doktor gözetimi altında gerçekleşir.

DOPAMİN HORMONUNUN EKSİK OLMASI KİŞİYİ DEPRESYONA SÜRÜKLEYEBİLİR

Mutluluk hormonundan yoksun olan insan beyni, bir süre sonra hayatında bazı şeyleri yürütemediği, yanlış yaptığı, yalnız kaldığı hissine kapılacak ve mutsuz olacaktır. Her ne kadar çikolata yemek, seks yapmak bu hormonun uyarılması ve çoğalmasını sağlasa da ciddi anlamda bir eksiklik durumunda  depresyona sürüklemesi olasıdır. Çoğu antidepresan ilaçları da vücuttaki dopamin hormonunun seviyesini arttırmaktadır.

Dopamin hormonu eksikliği sonucunda cinsel isteksizlik ortaya çıkacaktır. Kişinin zevk alma duyusu ve isteğinde büyük anlamda düşüş gerçekleşmesine neden olup, cinsel yaşamını da kötü yönde etkileyecektir.

Parkinson hastalığı çoğu zaman dopamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Parkinson bilindiği üzere; kişinin hareket yeteneklerinde ciddi anlamda daralma ve eksilme görülme durumudur. Bu nedenle de aslında mutluluk hormonu çok önemli bir hormon olma özelliği bulundurmaktadır.

İLAÇ KULLANMADAN DOPOMİN ELDE ETMENİN YOLLARI VAR MIDIR?

Haz alacak davranışlarda bulunmak, mutluluk hormonu salınımı sağlıcaktır. Çikolata, muz, C vitamini ve sevdiğiniz yiyecekleri tüketmek dopamin salımını sağlayacaktır. Fakat yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.Güneşe bol bol çıkmaları ve cinsel anlamda doyum yaşamak da dopaminin artmasına neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top