Close

Doğum sonrası seks hayatı için tavsiyeler

Seks, elbette ki hayatımızın merkezinde yer almaktadır. Çiftler arasındaki sevgi ve aşkı daha da doruğa çıkaran seks, doğum sonrasında da hayatınızda yer alacaktır. Bebek sahibi olmuş ve çok mutlusunuzdur fakat eşinizle aranızdaki o eski kıvılcımları tekrar elde etmelisiniz. İşte, doğum sonrası seks hayatınız için tavsiyeler…

Doğum sonrası seks için öncelikle çiftler birbirine zaman tanımalı ve sabırlı olmalıdır. Seks evliliğin bir parçasıdır ve onsuz olmaz. Birbirinize şefkat ile yaklaşarak doğum sonrası seks hayatınıza gayet güzel geçiş yapabilirsiniz.

Doğum sonrası seks için sabır gereklidir çünkü yeni doğum yapmış annede doğal olarak cinsel isteksizlik yaşanabilir. Genellikle doğum sonrası ilk 3 aylık bir süreçte böyle bir isteksizlik veya fiziksel deformasyon sonucu güvensizlik oluşabilir. Bu gibi durumlarda babalar anlayışlı ve şefkatli, anneler ise daha özgüvenli ve olumlu olmalıdırlar.

DOĞUM SONRASI SEKS İÇİN ÖNERİLER

Öncelikle uzmanların doğum sonrası seks için ilk 6 haftalık lohusalık periyodunu sakıncalı gördüğünü belirtelim. Fakat yinede kendinizi cinsel birleşme için hazır hissediyorsanız doktorunuza danışarak,uygun gördüğü takdirde seks hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Doğum sonrası seksin en büyük engeli annenin fiziksel olarak kendisini güzel bulmamasıdır. Tabii ki hala çok güzeldir fakat eskisi gibi kendisini seksi bulmayabilir. Bu zamanlarda baba eşine ne kadar güzel olduğunu ve onu ne kadar çok arzuladığı belirtmeli bu anneye özgüven verir ve rahatlamasında büyük bir kolaylık sağlar.

Doğum sonrası seks yapacak iseniz emzirdiğiniz süre içinde ilk 3 ay korunmanıza gerek kalmaz. Doğum kontrolü kullanmadan korunmuş olursunuz ama 3 aydan sonra dikkat etmekte fayda var.

Eğer ki ilk 3 aylık süreçte emzirmiyorsanız doğum sonrası seks için doktorunuza danışarak korunma yöntemlerinden birisini seçebilirsiniz.

Emziren annelerin göğüsleri süt dolu olduğu için haliyle çok hassas olur. Bu yüzden hem kendiniz hem de eşiniz rahat etsin diye doğum sonrası sekstenönce bebeğinizi emzirerek göğüslerinizi olabildiğince boşaltıp, rahatlayın.

Doğum sonrası seks yaşamınızda daha rahat edebilmek açısından daha çok kadının aktif olacağı pozisyonları tercih etmenizde fayda var.

Emzirme döneminizde salgılanan süt hormonu, östrojen hormonunu baskılar ve bu yüzden vajinada kuruluk meydana gelir. Bu yüzden ilişkiye girerken kayganlaştırıcı jel veya masaj yağı kullanabilirsiniz.

Ayrıca yine doğum sonrası sekste vajina da kuruluk olacağı için en rahat hissedeceğiniz pozisyonu tercih edip ilişkiye girin.

Son olarak anne kadar baba da psikolojik olarak etkilenmiş olabilir. Doğum sonrası seks hayatınız için karşılıklı olarak konuşup sorunlarınızı, korkularınızı veya endişelerinizi paylaşarak doğum sonrası seks yaşamınıza daha güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top