Close

Doğum sonrasında babalara tavsiyeler

Doğum, anne vücudunda gerçekleşen mucizevi bir olaydır. Yaşanılan mutluluk veya büyük şaşkınlığın getirdiği stres duygusu bazı bireylerde içe kapanma ve sessizleşme ile kendini belli edebilir. Baba olmaya hazırlanan, az önce baba olan, baba olmuş ama hala baba olmayı idrak edememiş olan babaları buraya alalım.

İLK YUVANIZ DOĞUMHANE OLSUN

Hastaneden ayrılana kadar bazı babalar duygularını açıkça belli edemeyebilirler. Bu gerginliği üzerinizden atmaya çalışıp samimi davranmak hem sizin hem de yeni ailenizin bağlarını kuvvetlendirecek en güzel adım olacak.

DOĞUMDAN YENİ ÇIKMIŞ EŞİNİZİN İHTİYAÇLARINI GÖZETİN

Doğumdan sonra hayatınızın odak noktasına sadece bebeğinizi ve bebeğinizin ihtiyaçlarını koyarak hataya düşmeyin. Eşinizin yaşıyor olduğu ruhsal ve fiziksel toparlanma süreci kendisinin her zamankine kıyasla daha fazla enerjiye ihtiyacı olmasını gerektirir. Annelerin ve babaların bebekleriyle oyun oynama şekilleri birbirlerinden farklıdır. Bebeğin her ikisine de ihtiyacı vardır. Baba olarak içinizden nasıl geliyorsa o şekilde bebeğinizle oynayabileceğiniz bir oyun bulun. Bazı günler eşinizden sütünü sağmasını rica ederek bebeğinizin günde 12 kez olabilen beslenme ihtiyacından en azından bir ya da ikisini karşılayarak, hem eşinizin doğum sonrası yaşayabileceği depresyon riskini en aza düşürür, hem de bebeğinizle daha çok çeşitli vakit geçirerek aranızdaki bağı kuvvetlendirirsiniz.

Doğum sonrasında babalara tavsiyeler
Doğum sonrasında babalara tavsiyeler

Duygusal yakınlığın sınırı yoktur. Eşinizin toparlanma sürecinde sarılmalar, öpüşmeler ve küçük oyunlar cinsel ilişkinizin ruhunu koruyacaktır. Henüz ebeveynliği tatmış olan çifti birbirlerine daha yakın hissettirecek olan bu küçük ipuçları yeniden cinsel hayata dönüş tarihini daha erkene alabilir. Bebeğinizin doğumundan sonraki süreçte eşinizle cinsel hayatınız hakkındaki her şeyi konuşmaya devam edin. Doğumdan sonraki ilk haftalarda eşinizin doğum sonrası hormonu olan prolaktin seviyesi çok yüksektir ve bu hormon östrojeni baskılayarak eşinizde cinsel isteksizlik oluşturması gayet normal bir durumdur. Üstelik ilk iki ay içerisinde vücut menopoz dönemini taklit ederek vajinal kayganlığı da azaltabilir. Lubrikant jeller ile bu sorunu kolayca yenebilirsiniz, dolayısıyla aslında tek ihtiyacınız olan eşinize ihtiyacı olan zamanı tanımak.

GEREKTİĞİNDE YARDIM ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Hayatınızda değişen bir takım şeylere karşı adapte olmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız, üstesinden gelmek için oldukça umutsuzluk ve çaresizlik hissi peşinizi bırakmıyorsa öncelikle yakınlarınızla birlikte vakit geçirerek sizi dinlemelerine ve size yardım etmelerine izin verin. Ayrıca psikolog veya psikiyatristlerden istediğiniz zaman yardım alarak üzerinizdeki depresif duygu halinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top