Close

Kadın kondomu ne kadar etkilidir?

Cinsel birleşme ilişkileri ayakta tutan önemli bir paylaşımdır. Cinsel birleşme her zaman çocuk sahibi olmak için yaşanmaz. Bu gibi durumlarda korunmak için erkek kondomuna ek olarak üretilen kadın kondomları da vardır. Peki, kadın kondomu ne kadar etkilidir?

Kadın kondomu, kadının rahmi içerisine yerleştirilerek spermlerin içeriye girmesini engellemektedir. Eğer doğru kullanılırsa %95 oranında güven sağlar.

Hamile kalmak istemeyen, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak isteyen, başka yöntem kullanamayanlar rahatlıkla kadın kondomunu kullanabilir. Sadece poliüretana alerjisi olan kişiler bu yöntemi kullanamazlar.

Kadın kondomu olumlu yönleri

Kadın kondomu dış genital bölgeyi de örttüğü için HPV’ye karşı koruma sağlar ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar. Ayrıca rahmin içine takıldığı için adet döneminde de kullanıp ilişkiye girebilirsiniz. Kadın kondomunun bir başka iyi özelliği erkek kondomu gibi takmak için ilişkiyi kesmenize gerek kalmamanızdır. Kadın kondomunu ilişkiye girmeden saatlerce önce takabilirsiniz. Erkek kondomunda bulunan latekse alerjisi olan kişilerde rahatlıkla bu kondomu kullanabilirler.

Kadın kondomu olumsuz yönleri

Kadın kondomunun en kötü özelliği takılmasının oldukça zor olmasıdır. Kadın kondomunu takmak için kadının kendi anatomisini bilmesi gerekmektedir. Zamanla deneyim sahibi olarak da kadın kondomunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir diğer olumsuz özelliği ise erkek kondomuna göre daha pahalı oluşudur.

Kadın kondomu nasıl kullanılır?

Kadın kondomunu ilk defa kullanacaksanız mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım istemelisiniz. Bu gibi konularda çekinmeyin aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Öncelikle her cinsel ilişki öncesi kondom kullanmanız gerektiğini unutmayın. Her ilişkiden önce yeni bir kondom kullanmalısınız. Kullandığınız kondomu bir daha kullanmayın. Bir diğer dikkat etmeniz konu ise mutlaka tarihi geçmemiş kondom kullanmanız.

Eğer ilişkinin bir yerinde kondomun zarar gördüğü, çıktığı veya yırtıldığı hissedilirse derhal kondom değiştirilmelidir.

Kadın kondomu iç halkanın baş ve işaret parmağı ile sıkıştırılarak vajinanın olabildiğince içine yerleştirilmesi ile kullanılır. İç halka vajinanın içinde bulunmalı, dış halka vajinanın dışını örtmelidir. Cinsel birleşme bitince kadın kondomunu çok dikkatli çıkarmalısınız. Eğer uygun kullanıp çıkarırsanız etkili olma ihtimali %95’dir. İlişki sonrası kadın kondomunu dışarıda kalan dış halkayı birleştirip, kendi etrafında çevirip, içerisindeki spermlerin dökülmesini engelleyerek çıkarılmalıdır. İçindeki spermleri saçmamaya dikkat ederek çöpe atmalısınız.

Eğer ilişki sonrasında kadın kondomunda yırtık veya sızıntı fark ederseniz 72 saat içerisinde bir sağlık kuruluşuna acil korunma için başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top