Close

İştah kesmenin yolları nelerdir?

Kilo vermek amacıyla genel anlamda neler yapılır biliyoruz örneğin küçük boy tabaklar kullanmak. Fakat bazı anlar doymamışız gibi gelir, iştahımız çok açıktır. İştahımızı kesmenin yolları neler? Hangi yöntemler iştahımızı kesmede yardımcı olacaktır?

Tarçınlı süt

1 bardak sıcak sütün içine 1 çay kaşığı toz tarçın katıp karıştırıyoruz. Akşamüstü ve akşam uyumadan 1-2 saat önce günde 2 kere tarçınlı sütümüzü içiyoruz. Tatlı isteğimizi azalttığı için tavsiye edilen bir yöntemdir. Kilo vermeye çalışırken yağ yakmamıza yardım eder.

İnanç

İştahımızı kesmenin, duygusal ve düşünsel yönü de var. İnsan gerçekten istediği sürece yarım porsiyon iskenderle bile doyabiliyor. Niyetimiz, inancımız ve isteklerimiz sandığımızdan daha önemli. Bakın ‘’ben kesinlikle doyamam, çok açım’’ dediğiniz bir yemek başlangıcında çok yediğinizi fark edeceksiniz. Fakat ‘’bu yemekle doyarım’’ diyerek yediğiniz yemeklerde daha az yiyecek, tokluk hissi yaşayacaksınızdır. Birey, kendisiyle iletişim kurmalı, kendini sevmeli ve destek olmalıdır.

Yemek yemeye başladığınız sırada kendinize hedefinizin olduğunu hatırlatın. Kilo vermek için az yemek gerekiyor bu yüzden kendinize küçük tabaklarla doyacağınızı söyleyin.

Detoks suyu

Detoks suyu, 1 litre suyun içerisine salatalık, nane, tarçın ve limon dilimleri koyarak yapılan içecektir. Kilo vermeye ve iştah kesmeye yardımcı olur.

Hazırlanması en kolay detoks suyunu; 1 litre suyun içine, 5-6 yaprak nane, yarım dilimlenmiş limon ve salatalık katıp karıştırarak elde ediyoruz. 4 saat bekletilmesi gerekiyor. Saat başlarında ya da acıktığınızı hissettiğiniz zamanlar için.

Naneli sakız

Ağır kokular tarçın, nane gibi doyma hissi verebilir. Acıktığınız zaman nane aromalı sakız çiğneyebilir ve iştahınızı kesmeyi sağlayabilirsiniz. Fakat naneli sakızın şekersiz olması önemlidir. Sakın bulamadıysanız, nane çayı veya 1-2 tane nane yiyebilirsiniz.

Kahvaltı

Yeterli beslenmeme iştahın açılmasına ve tatlı istemeye sebep olur. Bilimsel araştırmalar kahvaltı yapmayan insanların gün boyunca kendilerini daha aç hissettiklerini,  akşama doğru tatlı tüketme isteklerinin arttığını göstermektedir. Kilo vermeyi, iştahınızı kesmeyi istiyorsanız sabahları mutlaka kahvaltı yapın.

3 litre su

Susuzluk hissi ve açlık hissi genelde birbirine karıştırılır. Acıktığını hisseden birey aslında susamış olabilir. İştahının açıldığını düşünür ama aslında vücudu su içmek istiyor olabilir. Bu sebeple, dengenin sağlanması için iştah kesmeyi sağlayan en yollardan birisi: Her gün 3 litre su içmektir. Acıktığımızı düşündüğümüzde 1 bardak suyu yavaş yavaş içmeniz iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top