Close

Mide üşütmesine iyi gelecek 5 besin önerisi

Sıklıkla karşılaşılan ve büyük rahatsızlıklara sebebiyet veren bir problem olan mide üşütmesinin arkasında pek çok farklı neden yatabilir. Bu rahatsızlık sürecine en iyi gelecek olan şey ise hem sağlıklı hem de hastalığa uygun yiyecek ve içeceklerle beslenmektir.

Pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilen mide üşütmesi, kimi yiyeceklerin fazla tüketilmesi sonucu midenin yorulmasından kaynaklanabilmektedir. Çok fazla soğuk gıda tüketimi de mide üşütmesinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Beraberinde mide bulantısını da getiren mide üşütmesi sürecinde bazı gıdaları tüketmek iyice zorlaşsa da vücuda hiç gıda almamak, bu rahatsızlıktan kurtulabilmek açısından doğru bir yöntem değildir. Bu nedenle bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin beslenmelerine itinayla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Mide üşütmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

  • Bal

Mide üşütmesine iyi gelen yiyeceklerden biri olan bal, hastalık sürecinde aşırıya kaçılmadan ve yeterli miktarda tüketilmelidir. İçilen bitki çaylarının içerisine ilave edilerek de tüketebilen bal, bu şekilde yenilirse mideyi daha az rahatsız edecektir.

  • Tavuk Çorbası

Mide üşütmesi rahatsızlığına yakalanan hastalar genellikle aşırı mide bulantısı nedeniyle hastalık sürecinde pek bir şey yemek istemezler. Bu tür durumlarda hem tadı hafif hem de oldukça faydalı bir seçenek olan tavuk çorbasından faydalanılabilir.

  • Sarımsak

Her derde deva bir besin olarak kabul edilen sarımsak, bazı virüsler ve bakteriler nedeniyle meydana gelen mide üşütmelerinde de oldukça faydalıdır. Bu süreçte aşırıya kaçmadan sarımsak tüketilmeli ve mideyi rahatlatmaya çalışılmalıdır.

  • Zencefil

Çok fazla tercih edilen bir besin olmamasına rağmen mide üşütmesine iyi gelen bir diğer alternatif de zencefildir. Keskin ve biraz buruk tada sahip olmasına rağmen oldukça faydalı bir besin ola zencefil, çiğ ve sade tüketilebileceği gibi zencefil tozunu bitki çaylarına, salatalara ya da yemeklere ilave edilerek de tüketilebilir.

  • Yoğurt

Başlı başına faydalı bir yiyecek olan yoğurt, mide üşütmesinin beraberinde baş gösteren mide bulantısını oldukça iyi gelir. Fakat bu süreçte tüketilen yoğurtların soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.

scroll to top