Close

Karbonatlı suyun faydaları

Karbonat, yemekten temizliğe, beyazlatmadan sağlığa pek çok şekilde kullanılmaktadır. Marketlerde kolayca bulunabilen ve her şeye yarayan bu ürün kimyasal ürünler gibi yan etkiler barındırmadığından çok fazla tercih edilmektedir. Belli karışımlarla temizlik ürünü haline gelen, tek başına yemeklerin lezzetini katlayan, diş beyazlatmadan mide rahatlatmaya sağlık için kullanılabilen bu ürün neredeyse bir mucize.

Karbonatlı suyun kullanımı

Aşırı tüketimde yan etkiler oluşturabileceğinden aşırı doz kullanımından kaçınılmalıdır. Genel olarak oranı, yarım çay kaşığı karbonatı bir su bardağında karıştırarak elde edilir. Bu karışımın öğünlerden sonra tüketilmesi uygundur. Öğünlerden sonra tüketilmesi mideyi rahatlatacağı gibi grip ve soğuk algınlığına da iyi gelir.Bazı alerji çeşitleriyle savaşmak için de yardımcı olabilir.Alerjilere karşı kullanımında düzenli olarak belirli miktarlarda alınmalıdır. Ancak bu gibi tedavilerde herhangi bir yan etki görülmemesi adına doz ve kullanım doktora danışılmalıdır. Tadı pek iyi olmasa da dozuna dikkat edildiği sürece her gün tüketilebilir.

Karbonatlı su yalnızca içilerek faydalanılmaz. Üşütme, ayak ağrılarına ve şişkinliklere de bir kovada hazırlanan ılık su ve karbonat karışımında ayakları dinlendirmek fayda sağlayacaktır. Bu tarifte suya bir miktar kaya tuzu da eklenebilmektedir.

Karbonatlı suyun faydaları

  • Doğal asit dengeleyicidir. Mide asidine direk kullanım veya su ile karışımı iyi gelir. Alkali etkisiyle asitleri dengelemesi sağlıklı beslenme için önemli bir unsurdur. Asitin vücutta yarattığı kemik erimesi (osteoporoz) ve eklem iltihabına karşı etkilidir, hatta kanser riski ile de savaşabilir. Aşırı alkali tüketimi de zararlı olacağından kullanım dozuna dikkat edilmelidir.
  • Mikrop kırma özelliğine sahiptir. Gargara olarak kullanıldığında ağız, diş ve hatta boğazda oluşan mikrop ve bakterilere karşı etkili bir savunması vardır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bir formüldür. Karbonat idrardaki asiti de dengeleyebilmekte ve bu sayede idrar yolu enfeksiyonlarında etkili bir tedavi olmaktadır. Bu tedavi için karbonatlı su yalnız kullanılabileceği gibi kızılcık su ile birlikte de tüketilebilir.
  • Eklem sorunlarında önemli bir ilaçtır. İdrar ve kandaki pH’ı dengeleyerek eklem rahatsızlıkları ve hatta gut gibi hastalıklarda tedavi ilacı olarak kullanılmaktadır.
  • Fiziksel hareketlilik için destekleyicidir. Fiziksel hareketlilik esnasında vücutta oluşan laktik asit eklemlerde birikme yaparak yorgunluğa yol açar, karbonat bu asiti de dengeleyerek hareketlerin daha rahat yapılmasını sağlar.
  • Kolesterol düzenleyicidir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı etkisi vardır. Ancak tansiyon için aynı etkiyi gösteremeyeceğinden yan etki oluşturabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top