Close

Topuk dikeni tedavisinde 5 yöntem

Topuk dikeni sorunu yaşayan insanlarda uyku sırasında, uyku öncesinde ve bazen de gün içerisinde topukla batma tarzı bir his oluşur. Ve bu batma hissi kişilerin uykularını kaçırmakta, gün içerisinde sosyal hayatlarında sorun yaşamalarına sebep olabilmektedir. Topuk dikeni sorunu tedavi edilmediği takdirde yürüyüş bozukluklarına ve beraberinde de eklem kireçlenmelerine yol açabilmektedir.

Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni sorununa kadınlarda daha fazla rastlanır. Kilo almak, fazla egzersiz yapmak, uzun süreli ayakta kalmak, rahatsız ve ortopedik olmayan ayakkabılar giymek gibi durumlar kişilerde topuk dikeni sorununa sebebiyet vermektedir. Ayrıca şeker hastaları ve eklem sorunları olan kişiler topuk dikeni sorunu yaşamaya daha yatkındırlar. Ayakların altında bulunan bir tendonun kısalması sonucu topuk dikeni sorunu yaşanılır. Topuk kemiğinin alt tarafında bulunan bölgede kalsiyum birikmesi sonucu da topuk dikeni oluşabilmektedir. Kemiksi tarzda bir çıkıntıdır.

Belirtiler

Rahatsızlığın en büyük belirtisi gün içerisinde topuk kısmında hissedilen ağrılardır. Gün içinde uzun süre oturulduğunda ve birden ayağa kalkıldığında topuk kısmında bir ağrı hissedilir. Aynı şekilde gün içinde yapılan uzun yürüyüşler sırasında da topuk kısmında ağrı hissediyor iseniz siz de topuk dikeni sorunundan muzdarip olabilirsiniz. Sabah uyanıp yatağınızdan kalktığınızda bir anda ayak tabanınızda ve topuk kısmında şiddetli bir ağrı hissediyor iseniz, bu da bu rahatsızlık için büyük bir belirtidir. Bu rahatsızlıkta kişinin yürüme ve duruş bozuklukları olup olmadığı konusu da oldukça önemlidir. Yürüme ve duruş bozuklukları yaşayan kişilerde bu rahatsızlığın görülme riski daha yüksektir.

Tedavisi

  • Topuk dikeni sorunu tedavisinde her rahatsızlıkta olduğu gibi bir uzmana başvurmak gerekir. Uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen tedavi uygulanmalıdır.
  • Fakat yardımcı olması açısından evde yapabileceğiniz bir takım egzersiz hareketleri de bulunmaktadır. Bu egzersiz hareketleri ile de tedavinin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • Medikal ürünler satan yerlerden topuk ve tabaklık satın alabilirsiniz. Bunlar da size yardımcı olacaktır.
  • Gün içerisinde ağrınız olduğunda ağrıyı azaltmak amacıyla sızlayan bölgeye buz ile masaj yapabilirsiniz.
  • En önemlisi ise gün içerisinde dinlenmeyi ihmal etmeyin. Uzun süreli ayakta kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Bunlara rağmen hala şikayetleriniz devam ediyor ise fizik tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

scroll to top