Close

Mide gazı problemine alternatif çözümler

Gaz problemi insanlar arasında utanç verici bir durum olarak görülebilir. Ancak bu bir sağlık problemidir. Her sağlık problemi için olduğu gibi mide gazı için de birtakım çözümler aranması gerekir. Mide gazının geçmesine yardımcı olabilecek önerileri yazımızda bulabilirsiniz…

Mide gazı nasıl oluşur?

Midede belli bir orana kadar gazın bulunması normaldir. Belli bir oranın üzerine çıkan gaz ise rahatsızlığa sebep olabilir. Mide gazı üst sindirim sistemine ait kanaldan on iki parmak bağırsağının bulunduğu bölgeye kadar olan kısımda oluşur. Söz konusu bu gaz geğirme meydana getirebilir. Kişinin kendisinde mide gazı probleminin olup olmadığını anlaması için bazı belirtileri gözlemlemesi gerekebilir.

Mide gazı problemine sahip kişiler yemeklerden sonra yoğun bir şekilde bulantı hissi yaşayabilirler ya da yemekten sonra mide bölgelerinde şişkinlik meydana geldiğini gözlemleyebilirler. Günlük hayatlarını devam ettirirken ağız bölgesinden gaz çıkarma problemi yaşayabilirler. Gaz hissinin dışında midelerinin çeşitli bölgelerinde gerginlik hissedebilirler.

Mide gazı neden olur?

Kişide mide gazı probleminin görülmesinin nedenleri değişken olabilmektedir. Bireyler tedavi süreçlerinde problemi tetikleyici nedenleri göz önünde bulundurularak tedavi edilir. Bu yüzden mide gazı probleminin nedenleri önemli olabilmektedir. Nedenlerden biri olarak hava gösterilebilir. Bu havadan kasıt hızlı ve çiğnenmeden yemek yerken ağızdan içeri doğru kaçan havadır.

Dışarıdan ağız yoluyla içeriye hava kaçmasının diğer sebepleri arasında stresli konuşurken iç çekmek,  yemek yenilirken konuşmak gibi durumlar gösterilebilir. Diğer neden ise tüketilen yiyeceklerin nitelikleridir. Çünkü yüksek oranda baharat içeren, ekşi yiyecekler ya da acı soslar mide asidini uyarır. Böylece gaz oluşması yaşanabilir. Bu durumlara ek olarak bazı asitlerin su tuz ve gaz reaksiyonuna girip gaz oluşturabildiği görülebilmektedir.

Mide gazı nasıl geçer?

Mide gazının nasıl geçebileceği sorusuna cevap verirken, gazın neden oluştuğu sorusunun cevap vermek gerekir. Bu problemin çözümünde bazı ilaçların kullanıldığı görülebilir. Bu ilaçlar içerideki gazın dışarıya doğru atılmasını sağlamak amaçlı kullanılabilir. Bazı ilaçlar ise gaz oluşumunu önleyebilir.

İlaçlar midedeki asidin oranlarını, hacimlerini, büyüklüklerini etkileyerek  mide gazı probleminin çözüm alternatifleri olabilirler. Bunların dışında kişilerin  mide gazının oluşmasını tetikleyici davranışlardan uzak durması gerekir. Örneğin yemekleri yerken çiğnememeleri ve mide asidine sebep olacak içerikli yiyeceklerden uzak durmamaları bu  davranışlardandır. Alternatif tıp içerisinde de gaza iyi gelebilecek çözümler uzman tavsiyesi ışığında denenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top